Szukaj

Brak powiązania pomiędzy środkami antykoncepcyjnymi i wyższym ryzykiem zakażenia wirusem HIV

Podziel się
Komentarze0

Według US Centers for Disease Control and Prevention, nie ma wyraźnego związku pomiędzy stosowaniem środków antykoncepcyjnych, takich jak tabletki antykoncepcyjne lub zastrzyki, i zwiększonym ryzykiem zarażenia wirusem HIV wśród kobiet.Pomimo tego, CDC zdecydowanie zachęca do stosowania prezerwatyw jako zabezpieczenia przed wirusem, który powoduje AIDS.

Przeprowadzone ostatnio badania sugerują, iż stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych może zwiększyć ryzyko zakażenia wirusem HIV wśród kobiet. Jednak po zapoznaniu się z wynikami, CDC stwierdziło, iż „dowody nie wskazują” na powiązanie pomiędzy doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, takimi jak tabletki antykoncepcyjne, i zwiększonym ryzykiem zakażenia wirusem HIV.

W przypadku kontroli urodzeń poprzez stosowanie zastrzyków, dowody nie są już tak nieprzekonujące, lecz w obliczu braku bardziej rozstrzygających badań, również ona uznawana jest za bezpieczną – twierdzą pracownicy CDC.

Kobiety narażone na zakażenie wirusem HIV lub już nim zakażone, „mogą w dalszym ciągu stosować wszystkie hormonalne metody antykoncepcji bez ograniczeń”. 

W lutym do podobnych wniosków doszła Światowa Organizacja Zdrowia.

„Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy istnieje zwiększone ryzyko,” powiedziała Reuterowi dr Naomi Tepper z CDC.

„Ponieważ wciąż nie możemy stwierdzić, iż zwiększone ryzyko istnieje, wszystkie te środki nadal są uważane za bezpieczne, w tym także zastrzyki.”

Badania szczególnie dezorientują kobiety stosujące progesteron w formie zastrzyków, który w USA sprzedawany jest pod marką o nazwie Depo-Provera.

Wyniki opublikowane w październiku ubiegłego roku w czasopiśmie The Lancet Infectious Diseases sugerowały, iż hormonalne środki antykoncepcyjne, głównie zastrzyki, mogą podwoić ryzyko zakażenia wirusem HIV wśród kobiet.

Według badań, w przypadku kobiet, które zarażone są wirusem, stosowanie środków antykoncepcyjne miałoby podwajać ryzyko przeniesienia wirusa na partnera. Tepper twierdzi, iż nie jest  jasne, dlaczego środki antykoncepcyjne miałyby zwiększać ryzyko zakażenia wirusem HIV.

W czwartek CDC stwierdziło, iż wszystkie kobiety narażone na zakażenie wirusem HIV, a szczególnie te, które stosują zastrzyki, powinny upewnić się, iż ich partnerzy używają prezerwatyw jako zabezpieczenia przed wirusem HIV.

„Wszystkie kobiety, jeśli nie chcą zajść w ciążę, powinny stosować skuteczne metody antykoncepcji”, powiedziała Tepper. „Powinny również stosować metody ochrony przed wirusem HIV lub innymi zakażeniami przenoszonymi drogą płciową.”

Według CDC, w 2010 roku w Stanach Zjednoczonych wirusem HIV zostało zarażonych 10 000 kobiet.

Dla kobiet z wirusem HIV ciąża może być również ryzykowna, a choroba może zostać przeniesiona na dziecko już w łonie matki. 

Komentarze do: Brak powiązania pomiędzy środkami antykoncepcyjnymi i wyższym ryzykiem zakażenia wirusem HIV

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz