Szukaj

Antykoncepcja przy chorobach tarczycy

Podziel się
Komentarze2

Coraz więcej kobiet ma problemy z tarczycą. Ten jakże ważny organ wpływa na działanie całego organizmu. Tarczyca odpowiedzialna jest za przemianę materii, za ciepłotę ciała, za wydolność intelektualną, a także pośrednio za płodność. Jak choroba tarczycy wpływa na cykl kobiety? Jaką można stosować antykoncepcję przy problemach z tarczycą?


Jakie objawy mogą świadczyć o chorobie tarczycy?


Tarczyca to gruczoł umiejscowiony w przedniej, dolnej części szyi. Związane są z nią hormony:tyroksyna (T4) oraz trijodotyronina (T3), a także kalcytonina (Ct).  W powszechnym mniemaniu nagłe chudnięcie bez wyraźnej przyczyny, czy równie nagłe tycie – świadczą o chorobie tarczycy. To już są jednak bardzo widoczne objawy, a tymczasem, te pierwsze sygnały świadczące o gorszej kondycji tarczycy, są subtelne i dlatego też - są bardzo często lekceważone, nawet przez lekarzy. Najczęściej do leczenia dochodzi dopiero wtedy, gdy można mówić już o ostrym stanie choroby.

Przy chorobie Hasimoto, która jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy, początkowe objawy mogą być łączone z aktualnie przeżywanym stresem, sytuacją zawodową czy innymi okolicznościami, ponieważ najczęściej wtedy występuje zmęczenie, obniżenie nastroju, stany depresyjne. Z kolei wypadanie włosów może być zarówno objawem złego działania tarczycy – jak i niedoboru mikroelementów. Drętwienie nocne ramion i dłoni – też może być objawem choroby Hasimoto, a co za tym stoi – złego działania tarczycy. 

Ogólnie rzecz biorąc nieleczona niedoczynność tarczycy jest związana z brakiem energii, bezpodstawnym tyciem, depresyjnymi nastrojami, słabą przemianą materii, zaparciami, a nadczynność – z nadmierną potliwością, zwiększoną  drażliwością, szybką irytacją, zwyżką energii, uczuciem ciągłego niepokoju, nagłym chudnięciem, kołataniem serca.

Tarczyca a cykl kobiety

Tarczyca poprzez produkowane przez siebie hormony jest związana z całym układem hormonalnym, dlatego też często ma wpływ na kobiecy cykl.

- Przy niedoczynności obserwuje się raczej krótsze cykle, zwiększone ryzyko poronienia, przy nadczynności zaś – dłuższe cykle, a także cykle bezowulacyjne.
- wyjaśnia Aleksandra Demiańczyk, biolog, ekspert ds. płodności dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp. - Ponieważ choroby tarczycy należą do chorób autoimmunologicznych, wzrasta także ryzyko wystąpienia innych chorób autoimmunologicznych jak zespół policystycznych jajników, cukrzyca typu II, czy celiaklia. Jeżeli do tego kobieta ma podwyższony poziom prolaktyny – zajście w ciąże jest niezwykle trudne i starania o dziecko mogą trwać latami.


Antykoncepcja przy chorej tarczycy

Wiele kobiet lecząc tarczycę przyjmuje każdego dnia odpowiednią dla siebie dawkę leków doustnych. Przy chorobie Hasimoto, zażywanie leków trwa całe życie, a ustalenie odpowiedniej dla danej kobiety dawki – może trwać miesiącami, zanim odczuje ona należytą poprawę zdrowia.

- Wiele kobiet z racji już zażywanych medykamentów unika stosowania antykoncepcji hormonalnej. Większość lekarzy twierdzi, że z medycznego punktu widzenia chora tarczyca nie jest przeciwskazaniem do stosowania pigułki hormonalnej, jednakże przez te 6 lat działalności Lady-Comp w Polsce bardzo często odbieramy telefony od Pań, które nie są przekonane do kolejnej tabletki
. - tłumaczy Aleksandra Demiańczyk. - Skutki uboczne często występujące przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych jak np. obniżenie nastroju, czy spadek libido, mogłyby zafałszować efekty leczenia tarczycy, a przecież w tym okresie obserwacja siebie i własnego samopoczucia jest niezwykle ważna, i dla kobiety, i dla lekarza prowadzącego. Dlatego też Lady-Comp czy Pearly przy skuteczności 99,36%, czyli takiej samej jak pigułka, stanowi doskonałą alternatywę, bo nie ingerują w organizm kobiety, a są niezbędne w samoobserwacji.


Stosowanie komputera cyklu umożliwia wychwycenie anomalii i nieprawidłowego cyklu. Często cykle kobiety mającej problemy z tarczycą charakteryzują się bardzo niskimi temperaturami w fazie przed owulacją, co skłania kobietę do zainteresowania się tarczycą i zrobienia badań w tym kierunku. Wydruki cyklu uzyskane dzięku stosowaniu komputera cyklu mogą być również przydatne przy obserwowaniu postępów leczenia.

Jeżeli podejrzewasz u siebie chorą tarczycę...

Należy poddać się odpowiednim badaniom. - Często zdarza się, że lekarz pierwszego kontaktu kieruje nas na badania poziomu TSH. Bywa, że mimo chorej tarczycy, wyniki te są w normie. Dlatego tak ważna jest obserwacja swojego organizmu i świadomość własnego zdrowia czy samopoczucia. Jeżeli mimo poprawnych wyników TSH, występują niepokojące objawy warto wykonać bardziej szczegółowe badania mierząc poziom FT3 i FT4, oraz usg tarczycy. - twierdzi ekspertka. Dopiero tak kompleksowe badania pozwolą ocenić stan tarczycy, a co za tym idzie – zdrowie.


****
Komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly, to urządzenia medyczne, które jako jedyne na polskim rynku komputery cyklu posiadają certyfikat urządzenia medycznego wysokiej klasy IIB w oparciu o regułę 14 (ANTYKONCEPCJA). Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly wykorzystują zaawansowane metody statystyczne, a także własną bazę danych ponad miliona cykli kobiet, które służą do precyzyjnego określania fazy płodnej i niepłodnej cyklu kobiety na podstawie pomiaru temperatury w jamie ustnej. 14 listopada 2010 roku komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly uzyskały pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Skuteczność komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly wynosi 99,3% (współczynnik Pearl'a – 0,64). Komputery cyklu są całkowicie bezpieczne dla zdrowia kobiety i nie powodują skutków ubocznych.

Więcej informacji an stronie: www.ladycomp.pl
Komentarze do: Antykoncepcja przy chorobach tarczycy (2)

Zyta89
Zyta89 24-06-2019 13:24

antykoncepcja

1

Ja stosuje antykoncepcję naturalną- komputer cyklu myway, którym wyznaczam sobie dni płodne, w czasie owulacji zabezpieczam się za pomocą diafragmy caya i żelu plemnikobójczego. Mam chorą tarczycę i nieregularne cykle, t... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze