Szukaj

Gorączka trzydniowa

Podziel się
Komentarze2

Trzydniówka, gorączka trzydniowa, rumień nagły lub wysypka nagła. To łagodna infekcja wywoływana przez wirus HHV6, który występuje w odmianie A i B. Trzydniówka to bardzo często pierwsza choroba zakaźna niemowląt i małych dzieci (6 miesięcy do 3 lat) - połowa wszystkich przypadków gorączki u niemowląt jest spowodowana zakażeniem HHV6. Przypuszcza się, że dzieci mogą zarazić się od dorosłych, którzy są nosicielami wirusa HHV6. Rzadkie są przypadki zarażenia się dziecka od dziecka.

Inne nazwy choroby: Rumień nagły;
Wylęguje się w ciągu 5-17 dni. Zakaźność jest bardzo mała.

Objawy: wysoka gorączka (nawet powyżej 39 st.C). Utrzymuje się 3-7 dni, zwykle 3-4 dni. W czasie jej trwania nie ma objawów, które mogłyby ją wytłumaczyć, a dziecko pomimo wysokiej gorączki czuje się zazwyczaj dobrze. Gorączka występuje jako jedyny objaw, jednak czasami towarzyszy jej kaszel, katar, biegunka, pojawiają się zmiany grudkowe w gardle oraz powiększają się węzły chłonne szyjne, a także występują drgawki. Po trzecim dniu choroby gorączka zazwyczaj spada, ale pojawia się wysypka plamista i grudkowa jak w różyczyce na twarzy i tułowiu, która szybko całkowicie ustępuje po kilku dniach i nie zostawia żadnych przebarwień czy złuszczeń. Kiedy wysypka się pojawia, stan dziecka ulega poprawie. U dorosłych takie zakażenie HHV6 występuje rzadko i przypomina przebiegiem mononukleozę.


Leczenie. Tej choroby się nie leczy i nie można jej zapobiec. Stosuje się jedynie środki na obniżenie wysokiej gorączki oraz podaje się dużo płynów. Choroba ustępuje samoistnie. Można stosować także zimne okłady.

Komentarze do: Gorączka trzydniowa (2)

fiola
fiola 19-01-2010 15:46

Gorączka trzydniowa - lek

1

jedyny znany mi środek to Ibum w zawiesinie o smaku malinowym. Polecany dla Maluchów od 6 miesiąca życia.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
misia1981
misia1981 19-01-2010 15:18

jak pomagać?

1

ostatnio chorował mój mąż, teraz zaraziło się dziecko, bo od wczoraj ma 38.7. iść z maluchem od razu do lekarza czy jakąś domową skuteczną apteczką pomagać?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze