Szukaj

Salsation – przebieg i zalety tanecznego treningu

Salsation to nowatorski program treningowy oparty na podstawach tańców latynoamerykańskich i nie tylko. Jest idealny dla osób, które szukają ciekawszych sposobów na uzyskanie wymarzonej sylwetki niż tradycyjne spalanie kalorii na bieżni czy rowerku. Szczególnie zachwyci on wszystkie osoby, które słysząc muzykę, czują chęć do tańca.

Salsation – przebieg i zalety tanecznego treningu

Trening ten opracował Alejandro Angulo, tancerz z Wenezueli. Odkrył on, że dodanie elementów tańca do funkcjonalnego treningu stworzy dla ćwiczących okazję do rozwijania muzykalności, a przy okazji poprawi ich sprawność fizyczną. Warto zainteresować się programem salsation ze względu na płynące z tej formy ćwiczeń korzyści.

Pochodzenie salsation

Salsation swoje początki miało w Azji, a od kilku lat staje się co raz popularniejsze w Europie. Nazwa nie pochodzi, jak mogłoby się wydawać, od salsy jako tańca, a salsy jako sosu. Trening jest fuzją różnych stylów tanecznych i gatunków muzycznych. Nazwa sosu „salsa" oznacza miks wszystkiego, dużą różnorodność składników. Drugi człon wyrazu, czyli sensation, to natomiast odczuwanie (zajęcia pomagają skupiać się na sobie i muzyce w tle). Podczas treningu poznać można podstawy tańców takich jak dancehall, afro, kizomba, reggaeton czy najbardziej kojarząca się z tym programem treningowym salsa.

Przebieg treningu salsation

Rozgrzewka

Trening zaczyna się od rozgrzewki, a kończy intensywnym rozciąganiem. Nigdy nie należy pomijać tych części ćwiczeń, ponieważ może to prowadzić to do kontuzji. Rozgrzewka przeprowadzana jest na każdą partię ciała, tak, aby izolować poszczególne odcinki i przygotowywać mięśnie do wysiłku. Najpierw rozgrzewane są górne partie, następnie dolne.

Ćwiczenia

Salsation jest połączeniem choreografii tanecznej oraz ćwiczeń fitness. Uczestnicy powtarzają ruchy wykonywane przez instruktora w rytm muzyki . Nie jest to trening bardzo skomplikowany, nie wymaga tyle siły co klasyczne programy treningowe takie jak TRX czy kettlebell, natomiast trzeba mieć otwarty umysł i poczucie rytmu. Uczestnicy uczą się wyrażać siebie poprzez taniec, rozwijają swoją muzykalność. Tancerz prowadzący ma przygotowaną choreografię związaną ze słowami danej piosenki i uczy jej podopiecznych. Nie jest to taniec energetyczny, a bardziej zmysłowy. Uczestnicy starają wczuwać się w klimat muzyki i interpretować ją na swój własny sposób. Technika nie jest aż tak istotna. Na zajęciach tych nie znajdzie się żywiołowych podskoków jak w przypadku zumby. Jest to taniec bardziej sensualny, pozwalający maksymalnie wykorzystać muzykę.

Różnice pomiędzy salsation a zumbą

Zumba to o wiele bardziej energetyczny trening, ale salsation jest bardziej skomplikowany. Na zajęciach zumby trener pokazuje proste sekwencje ruchów i podczas każdej następnej piosenki zmienia się ćwiczenia. Salsation natomiast to tworzenie dłuższych choreografii przekazujących jakąś historię zawartą w tekście piosenki. Oba programy bazują na ruchach tanecznych, jednak to salsation bardziej skupia się na tańcu niż na fitnessie.

Dla kogo salsation

Taneczny trening w szczególności przypadnie do gustu paniom, które będą mogły poczuć się bardziej kobieco i poprawić kondycję fizyczną. Mogą również wybrać go kobiety w ciąży, aby nie stracić formy. Trening ten jest dla nich bezpieczny i nie ma żadnych przeciwwskazań, aby spróbować właśnie tej aktywności. Panowie również powinni rozpocząć treningi, jeśli lubią muzykę kubańską i właśnie w tańcu chcieliby się sprawdzić. Poziom zaawansowania i kondycji nie jest tutaj znaczący, ponieważ zajęć tych może spróbować każdy, kto tylko chce rozpocząć przygodę z tańcem. Zazwyczaj program wybierają amatorzy, ponieważ prawdziwi pasjonaci tańca ćwiczą konkretny styl i taki trening byłby dla nich za prosty. Nie powinno obawiać się zatem wysokiego poziomu zaawansowania, każdy jest mile widziany na zajęciach. Wiek nie ma również żadnego znaczenia.

Przeciwwskazania do uczestnictwa w zajęciach salsation

Program treningowy salsation nie wymaga dużej kondycji fizycznej, spróbować może każdy niezależnie od poziomu umiejętności tanecznych. Kobiety w ciąży przed przystąpieniem do treningów powinny skonsultować się z lekarzem. Osoby, które borykają się z problemami z kręgosłupem czy stawami, mogą wybrać ten trening, ale muszą ostrożniej podejść do niego i również skonsultować ćwiczenia z doktorem. Jedynymi przeciwwskazaniami są spore nadciśnienie tętnicze oraz niewydolność serca.

Jak się ubrać na salsation

Jeśli chodzi o ubiór, przede wszystkim ważne jest wygodne obuwie. Stanowi ono podstawę każdego efektywnego treningu, ponieważ dobrze dobrane uchroni nas przed niechcianymi kontuzjami. Wybór stroju zależy od każdego, ponieważ jedni lepiej czują się w ubraniach luźniejszych, inni wolą ćwiczyć w obcisłym t-shircie i legginsach. Najważniejsze jest dobre samopoczucie i nieskrępowane ruchy. Poleca się również szukać strojów kolorowych, które wprowadzają w dobry nastrój i sprawiają, że od razu chce się ćwiczyć.

Korzyści płynące z treningu salsation:

  • poprawa humoru na cały dzień, wydzielanie przez organizm endorfin odpowiadających za dobre samopoczucie;
  • świetna zabawa i oderwanie od rzeczywistości;
  • pozbycie się stresu i napięcia;
  • zyskanie większej pewności siebie;
  • poprawa sylwetki;
  • spalenie zbędnych kilogramów;
  • większa świadomość ciała;
  • umiejętność interpretacji muzyki;
  • wzrost elastyczności;
  • utrzymanie ciała w dobrej formie.

Autor: Aleksandra Jurek

Komentarze do: Salsation – przebieg i zalety tanecznego treningu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz