Szukaj

Aktywność fizyczna wpływa na samopoczucie i samoocenę zdrowia nastolatków

Sport pod różnymi postaciami jest korzystny dla nastolatków pod wieloma aspektami - fizycznym, społecznym i psychicznym - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez dr Keith Zullig i Rebeccę White z West Virginia University w Stanach Zjednoczonych. Ich badania pokazują, że nastoletni uczniowie aktywni fizycznie i zajmujący się sportami drużynowymi są bardziej zadowoleni z życia i czują się zdrowiej.



Praca opublikowana przez naukowców została opublikowana w internetowym wydaniu czasopisma Springer's Applied Research in Quality of Life.

Chociaż korzyści płynące z aktywności fizycznej są w przypadku nastolatków już dobrze udokumentowane, dzieci w wieku 12-14 lat stanowią grupę młodzieży, o której aktywności fizycznej naukowcy wciąż wiedzą stosunkowo niewiele. Autorzy badania analizowali związek pomiędzy aktywnością fizyczną (wliczając w to różne dyscypliny sportowe), zadowoleniem z życia a samooceną własnego stanu zdrowia.

Badanie przeprowadzono po raz pierwszy wśród grupy 245 uczniów z klas VII i VIII (wiekiem odpowiadających I- i II-klasistom z polskich gimnazjów). Chłopcy i dziewczęta w wieku 12-14 lat zostali poproszeni o wypełnienie kwestionariuszy oceniających ich poziom aktywności fizycznej, ogólne zadowolenie z życia oraz o opis własnego stanu zdrowia.


W przypadku chłopców uczestniczenie w różnego rodzaju intensywnych formach aktywności nie miało żadnego wpływu zarówno na satysfakcję z życia, jak i na ocenę swojego zdrowia. Wśród dziewcząt, te najaktywniejsze fizycznie w ostatnim tygodniu były zdecydowanie bardziej zadowolone z życia w porównaniu do dziewcząt mniej aktywnych, jednak również i w ich przypadku intensywna aktywność nie miała wpływu na ocenę własnego zdrowia.

Granie w sporty drużynowe przyczyniało się do większego zadowolenia z życia wśród chłopców i dziewcząt. Ponadto chłopcy pięć razy, a dziewczyny 30 razy częściej swoje zdrowie opisywali jako „całkiem dobre” lub „słabe”, jeśli nie brali udziału w żadnych sportach drużynowych.

- Nasze badanie pokazuje zalety uczestniczenia w zajęciach sportowych młodych ludzi, którzy, im aktywniejsi, tym bardziej są zadowoleni z życia oraz lepiej oceniają swój stan zdrowia, co jest istotne w tym krytycznym momencie rozwojowym okresu dojrzewania. Wyniki naszej analizy sugerują, że sporty drużynowe wzmacniają więzi między uczniami, wsparcie koleżeńskie, a także zacieśniają więzi w gronie przyjaciół i kolegów lub koleżanek z jednej drużyny - podsumowali autorzy badania.

Komentarze do: Aktywność fizyczna wpływa na samopoczucie i samoocenę zdrowia nastolatków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz