Szukaj

Nowe implanty biodegradowalne czaszkowe robione na miarę

Podziel się
Komentarze0

Nowy typ implantów czaszkowych, które mają zdolności do naturalnej degradacji już w organizmie ludzkim, został właśnie zapoczątkowany przez naukowców niemieckich. Wystarczy jedynie kilka godzin, żeby je stworzyć, a to dzięki laserowi. Implanty są stworzone z polimeru biodegradowalnego, używanego do produkcji opakowań na jajka.



Laser w tym roku kończy 50 lat, ale prawdopodobnie jesteśmy jeszcze daleko od poznania wszystkich jego możliwości. Jeszcze jeden przykład możliwości zastosowania laseru właśnie możemy oglądać i podziwiać, wraz z pojawieniem się implantu zdolnego do naturalnej resorbcji w organizmie. I

mplant ten jest generowany z pyłu kwasu polilaktydowego (polilaktyd, kwas mlekowy, kwas polimlekowy, ang. polylactic acid), z użyciem światła laserowego. Implant wprowadzony w dzieło przez naukowców niemieckich, został wymyślony w ramach projektu RESOBONE.

Kwas polimlekowy, z którego składa się polimer biodegradowalny, był już wcześniej używany do szwów chirurgicznych. Porowaty i zawierający granulki fosfatu wapnia, wspiera on wzrost kości i pozwla w ten sposób na lepszą i szybszą reparację ran i uszkodzeń. Jako że jest biodegradowalny, znosi więc tym samym konieczność przechodzenia licznych operacji, które mają na celu zastąpienie starego implantu nowym, lepiej przystosowanym, na przykład u dziecka, które jeszcze ciągle rośnie.


Używając techniki pochodzącej z Fraunhofer Institute for Laser Technology ILT i znanej w całym świecie przemysłowym pod nazwą Selective Laser Melting (SLM), jest możliwe otrzymanie w ciągu kilku godzin implantu specyficznie przystosowanego do szkód ucierpianych przez każdego indywidualnego pacjenta. Ta możliwość jest szczególnie interesująca w przypadku uszkodzeń na poziomie czaszki, kości twarzy, takich jak kość jarzmowa, czy też kości szczęki.

W efekcie, dla naukowców, implant nie jest w tym momencie przystosowany do tego typu problemów. A jak w praktyce to wygląda? Otóż cała procedura zaczyna się przez zarejestrowanie przy pomocy skanera i komputera obrazu pacjenta oraz uszkodzenia, aby określić formę i rozmiar implantu kostnego, niezbędnego do wypełnienia braków. Technika Selective Laser Melting polega na utwardzaniu lokalnym materiału obecnego w formie pyłu, czyniąc jego stan stałym pod wpływem działania laseru o bardzo silnej mocy.

Po raz pierwszy mamy do czynienia z tego typu produkcją takiego rodzaju implantu biodegradowalnego, idealnie i zręcznie przystosowanego do potrzeb pacjenta. Można też w ten sposób leczyć rany, które obejmują powierzchnię około 25 cm kwadratowych. Technika ofiaruje także chirurgom możliwość oszczędzenia cennego czasu. Kiedyś bardzo często trzeba było pobierać materiał kostny z kości miedniczej pacjenta i przycinać go już podczas operacji przeszczepiania, aby zaadaptować go do wymiarów uszkodzenia.

Komentarze do: Nowe implanty biodegradowalne czaszkowe robione na miarę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz