Szukaj

Zły sen jest związany z rozległym bólem

Podziel się
Komentarze0

Regularne uczucie zmęczenia po źle przespanej nocy jest najsilniejszym czynnikiem przyczyniającym się do rozległego bólu wśród brytyjskich dorosłych powyżej 50. roku życia.

Niestety czynniki wpływające na rozwój rozległego bólu wraz z wiekiem, nie są dokładnie znane. Na potrzeby badania, naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 4326 osób z North Staffordshire w Anglii.

Wszystkie osoby były w wieku powyżej 50 lat i nie cierpiały z powodu bólu na początku badania. Jednak 2764 z nich miały już pewne oznaki bólu.

Uczestnicy wypełnili ankietę pod kątem ich bólu, wyszczególniali fizyczne i emocjonalne czynniki zdrowia oraz stylu życia na początku badania. Po trzech latach ponownie wzięli udział w ankiecie.

Obserwacja wykazała nowe oznaki bólu u 19 procent badanych. Ponadto, okazało się, że kobiety częściej doświadczają powszechnego bólu niż mężczyźni. Gdy badacze poszukiwali czynników związanych z rozwojem rozległego bólu, okazało się, że ból zgłaszany w badaniu, a także lęk, problemy poznawcze oraz zapalenie kości i stawów są czynnikami prognostycznymi.

Regularny nieregenerujący sen okazał się mieć najsilniejszy związek, czyniąc człowieka niemal dwa razy bardziej podanym na rozległy ból w porównaniu do osób bez zaburzeń snu.Badanie nie może wskazać, czy niespokojny sen jest przyczyną czy skutkiem rozległego bólu. Potrzebne są bardziej szczegółowe, dalsze badania, aby zrozumieć ten związek – twierdzą autorzy badania.

Autor: Sara Borys

Komentarze do: Zły sen jest związany z rozległym bólem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz