Szukaj

Zidentyfikowano geny krótkowzroczności

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z King's College London odkryli 24 geny, które powodują krótkowzroczność. Zaburzenie to jest główną przyczyną ślepoty na świecie oraz upośledzenia widzenia, a obecnie nie ma na nie lekarstwa. Badanie opublikowano w Nature Genetics. Naukowcy ujawniają przyczyny genetyczne tego schorzenia, które mogłyby doprowadzić do znalezienia lepszych metod leczenia i sposobów zapobiegania ślepocie w przyszłości.30% populacji krajów zachodnich i do 80% ludzi w Azji cierpi na krótkowzroczność.

W trakcie rozwoju w dzieciństwie i okresie dojrzewania, oko rośnie na długość, ale u krótkowzrocznych jest zbyt długie, co sprawia, że światło wpadające do oka koncentruje się przed siatkówką, a nie na niej, co daje zamazany obraz.

Taką refrakcję można skorygować za pomocą okularów, szkieł kontaktowych lub operacji chirurgicznej. Jednakże, oko pozostaje dłuższe, a siatkówka jest cieńsza, co może prowadzić do odwarstwienia, jaskry lub zwyrodnienia plamki.

Krótkowzroczność jest wysoko dziedziczna, chociaż do tej pory niewiele było wiadomo o jej podłożu genetycznym.


Aby znaleźć geny odpowiedzialne za tę chorobę, naukowcy z Europy, Azji, Australii i USA współpracowali jako Consortium for Refraction and Myopia (CREAM). Przeanalizowali dane na temat genetyki i błędów refrakcyjnych u 45 000 osób z 32 różnych badań.

W ten sposób odkryli 24 nowe geny i potwierdzili 2 geny podejrzewane wcześniej. Interesujące jest to, że nie wykazano istotnych różnic pomiędzy ludźmi w Europie i Azji, pomimo wyższej zachorowalności wśród Azjatów.

Nowe geny obejmują te, które działają w mózgu i w tkance oka, oraz decydują o strukturze i rozwoju oka. Wiąże się z nimi wysokie ryzyko krótkowzroczności - 10 razy większe niż dla normalnej populacji bez tych genów.

Prof. Chris Hammond z King's College London, główny autor artykułu, mówi: wiedzieliśmy, że krótkowzroczność ma tendencję do pojawiania się w rodzinach. Ale genetyczne przyczyny były zagadką.

Obecnie możliwości zmniejszenia postępowania krótkowzroczności są bardzo ograniczone. Atropina może zmniejszyć progres, ale rozszerza źrenicę i powoduje wrażliwość na światło i trudności z czytaniem. Nowe opcje są więc konieczne.

Komentarze do: Zidentyfikowano geny krótkowzroczności

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz