Szukaj

Zapalenie ścięgna: zastrzyki z kortyzonu szkodliwe na dłuższą metę

Podziel się
Komentarze1

Zastrzyki z kortyzonu, powszechnie używane w leczeniu zapalenia ścięgien (łokieć tenisisty), mogą mieć dokładnie przeciwne działanie i znacznie opóźniać wyzdrowienie, według australijskiego badania opublikowanego w przeglądzie naukowym The Lancet.Badacze australijscy przeanalizowali 41 prób klinicznych, w których udział wzięło łącznie 2372 pacjentów. Według naukowców, jak wynika z tych analiz, okazuje się, że zastrzyki na bazie kortyzonu zrobione w bolesne ścięno dają ulgę jedynie na bardzo krótko, ale za to mają szkodliwe działanie na dłuższą metę.

Dlatego też, w przypadku zapalenia ścięgna łokcia, szanse na wyzdrowienie w przeciągu 1 roku są niższe o 21% u ludzi, którzy biorą takie zastrzyki, w porównaniu do tych, którzy nie otrzymali żadnego lekarstwa. I im wyższa jest liczba przyjętych zastrzyków z kortyzonu, tym gorsze są długoterminowe, szkodliwe efekty działania takiego leczenia.


Osoby, które otrzymują 4 zastrzyki z kortyzonu, aby leczyć zapalenie stawu łokciowego, czyli tak zwany łokieć tenisisty, przekonają się, że poziom wyleczalności w ich przypadku po 18 miesiącach spada aż o 57%!

Natomiast, jeśli chodzi o innego rodzaju zapalenia ścięgien, na przykład, zapalenie ścięgna barku albo ścięgna Achillesa, efekt opóźnienia nie jest aż tak zaznaczony, ale konkluzja pozostaje taka sama: kortykoidy nie sprzyjają wyzdrowieniu.

Z kolei, zastrzyki z innych substancji, na przykład, z kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej, lauromakrogolu albo z płytek krwi, mogą się okazać skuteczne na dłuższy okres czasu, mimo, że ich skuteczność zmienia się w zależności od miejsca zapalenia. Badacze precyzują jednakże, że dane naukowe dotyczące tych terapii nie są jeszcze zbyt liczne. W przypadku zapalenia, pozostaje więc jedna pewna wartość: fizjoterapia.

Komentarze do: Zapalenie ścięgna: zastrzyki z kortyzonu szkodliwe na dłuższą metę (1)

gienkaka
gienkaka 15-11-2012 17:02

sposób?

1

zastrzyk to juz taka mała ingerencja w staw więc na dłuższą metę na pewno będzie szkodzić... znalazłam metodę, której mam nadzieję nigdy nie będę musiała testować, no ale zawsze to jakaś wiedza...... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze