Szukaj

Zapalenie płuc: największa przyczyna śmierci wśród dzieci na świecie

Podziel się
Komentarze0

Każdego dnia, na świecie, z powodu zapalenia płuc umiera 3 400 dzieci, głównie z krajów biednych. Nawet jeśli istnieją środki, żeby mu zapobiegać i leczyć, to nie wszędzie jest do nich dostęp. Jest to brak, który w najbliższych latach należy uzupełnić. W piątek w Genewie, czyli tuż przed IV Światowym Dniem Zapalenia Płuc, który miał miejsce 12 listopada, Unicef podał do wiadomości, że od mniej niż 5 lat ta choroba jest największą przyczyną śmierci wśród dzieci na świecie, reprezentując 18% z 6,9 milionów zgonów rocznie.Rzecznik Unicefu oznajmił, że co 25 sekund jedno dziecko umiera na skutek zapalenia płuc, co daje 3 400 zgonów dziennie. Schorzenie to może być spowodowana przez inne choroby tj. odra lub krztusiec, na które istnieją obecnie szczepionki.

85% dzieci na świecie jest chronione dzięki szczepieniom. 15%, głównie tych najbiedniejszych, pozostaje bez ochrony. W krajach rozwijających się, mniej niż jedna trzecia dzieci zarażonych zapaleniem płuc jest leczona antybiotykami. Unicef przypomina, że choroba ta powinna być leczona natychmiast po zdiagnozowaniu.

Miliony zaszczepionych dzieci w ciągu roku

Według Mickey’a Chopra, odpowiedzialnego za sektor zdrowia w Unicefie, rządy państw powinny zdać sobie sprawę z zagrożenia, jakie za sobą niesie zapalenie płuc i dostarczyć najbiedniejszym odpowiednie szczepionki oraz opiekę medyczną.

Organizacja Gavi Alliance, spółka publiczno-prywatna, mająca na celu zwiększenie wskaźnika szczepień na świecie, zapewnia, że do końca 2012 roku, 12 milionów dzieci z najbiedniejszych krajów otrzyma szczepionkę przeciwko pneumokokom.

Obecnie, 21 państw najbardziej dotkniętych biedą już posiada szczepionki. Celem jest dostarczenie ich jeszcze 50 krajom, w przeciągu trzech najbliższych lat.

Gavi Alliance sfinansowała również wprowadzenie szczepionki przeciwko Hib, która chroni przed inną przyczyną zapalenia płuc. Blisko 73 kraje, z którymi współpracuje, wprowadziło tę szczepionkę i podało 120 milionom dzieci. Organizacja ocenia, że do końca 2012 roku szczepionka zapobiegnie śmierci 600 000 dzieci.

Światowy Dzień Zapalenia Płuc odbył się po raz pierwszy 12 listopada 2009 roku.

Komentarze do: Zapalenie płuc: największa przyczyna śmierci wśród dzieci na świecie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz