Szukaj

Wyniki badań potwierdzają skuteczność akupunktury w łagodzeniu bólu

Podziel się
Komentarze0

Jak wynika z najnowszych badań, akupunktura wpływa na sposób, w jaki mózg postrzega i przetwarza ból, co sugeruje, iż ta tradycyjna chińska metoda leczenia może skutecznie pomóc w złagodzeniu bólu.Niemieccy naukowcy użyli badań rezonansowych w celu dokonania pomiaru poziomu aktywności mózgu u 18 osób, które poddawano działaniu bolesnych impulsów elektrycznych przy pomocy urządzenia przymocowanego do lewej kostki. Naukowcy następnie umieszczali igły do akupunktury po prawej stronie pacjenta - pomiędzy palcami, niżej kolana oraz w pobliżu kciuka - a następnie impulsem elektrycznym zadawali ból w lewej kostce.

W przypadku niestosowania akupunktury obszary mózgu związane z odczuwaniem bólu były bardziej aktywne. Aktywność tych obszarów zdecydowanie opadła, gdy uczestnicy badania zostali poddani akupunkturze.

Zobacz również:Naukowcy zauważyli również, że akupunktura zmniejszyła aktywność obszarów mózgowych odpowiedzialnych za przewidywanie bólu.

Wyniki badania zaprezentowano we wtorek na corocznej konferencji Radiological Society of North America w Chicago.

- Akupunktura ma działać na co najmniej dwa sposoby, poprzez nieswoiste skutki związane z przewidywanym bólem oraz swoistą modulację nadchodzącego sygnału o bólu - tłumaczy w komunikacie prasowym przewodnicząca zespołu badawczego, dr Nina Theysohn ze Szpitala Uniwersyteckiego w Essen w Niemczech.

- Nasze wnioski potwierdzają istnienie tych mechanizmów, zarówno swoistych jak i nieswoistych, co stanowi z kolei dowód na to, że akupunkturę można skutecznie stosować w leczeniu bólu.

Komentarze do: Wyniki badań potwierdzają skuteczność akupunktury w łagodzeniu bólu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz