Szukaj

Wyniki badań potwierdzają skuteczność akupunktury w łagodzeniu bólu

Podziel się
Komentarze0

Jak wynika z najnowszych badań, akupunktura wpływa na sposób, w jaki mózg postrzega i przetwarza ból, co sugeruje, iż ta tradycyjna chińska metoda leczenia może skutecznie pomóc w złagodzeniu bólu.Niemieccy naukowcy użyli badań rezonansowych w celu dokonania pomiaru poziomu aktywności mózgu u 18 osób, które poddawano działaniu bolesnych impulsów elektrycznych przy pomocy urządzenia przymocowanego do lewej kostki. Naukowcy następnie umieszczali igły do akupunktury po prawej stronie pacjenta - pomiędzy palcami, niżej kolana oraz w pobliżu kciuka - a następnie impulsem elektrycznym zadawali ból w lewej kostce.

W przypadku niestosowania akupunktury obszary mózgu związane z odczuwaniem bólu były bardziej aktywne. Aktywność tych obszarów zdecydowanie opadła, gdy uczestnicy badania zostali poddani akupunkturze.


Naukowcy zauważyli również, że akupunktura zmniejszyła aktywność obszarów mózgowych odpowiedzialnych za przewidywanie bólu.

Wyniki badania zaprezentowano we wtorek na corocznej konferencji Radiological Society of North America w Chicago.

- Akupunktura ma działać na co najmniej dwa sposoby, poprzez nieswoiste skutki związane z przewidywanym bólem oraz swoistą modulację nadchodzącego sygnału o bólu - tłumaczy w komunikacie prasowym przewodnicząca zespołu badawczego, dr Nina Theysohn ze Szpitala Uniwersyteckiego w Essen w Niemczech.

- Nasze wnioski potwierdzają istnienie tych mechanizmów, zarówno swoistych jak i nieswoistych, co stanowi z kolei dowód na to, że akupunkturę można skutecznie stosować w leczeniu bólu.

Komentarze do: Wyniki badań potwierdzają skuteczność akupunktury w łagodzeniu bólu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz