Szukaj

Wstydliwa choroba, która wymaga leczenia!

Podziel się
Komentarze0

Hemoroidy, guzki krwawnicze potocznie nazywane żylakami odbytu, to schorzenie, które dotyczy coraz większej populacji ludzi – co czwartą osobę po trzydziestce i co drugą po pięćdziesiątce! Schorzenie nie tylko zagraża naszemu zdrowiu, a nawet życiu, ale przede wszystkim każdego dnia obniża jego komfort!

Wstydliwa choroba, która wymaga leczenia!

Żylaki odbytu – powszechnie nazywane hemoroidami, to schorzenie dotykające sploty żylne, które są kształtowane przez całe życie. Ulegają one wraz z upływem czasu powiększeniu, poszerzeniu. Wśród Pacjentów znajdują się osoby z grup ryzyka, u których choroba występuje znacznie częściej i wcześniej. Do czynników ryzyka zaliczamy zbyt małą aktywność fizyczną, nieodpowiednią dietę, która powoduje zaparcia, wszelkiego rodzaju przeciążenia układu żylnego, jak np. ciążą czy nadmierna waga.

Objawy choroby hemoroidalnej to przede wszystkim świąd i bóle odbytu nasilające się przy oddawaniu stolca, krwawienie z odbytu począwszy od plamienia do poważnych krwotoków. Takie dolegliwości wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej! - mówi chirurg Adam Wójcik ze Szpitala św. Rafała w Krakowie.

RFITTH Celon – leczenie bez operacji!

RFITTH Celon to innowacyjna metoda nieoperacyjnego leczenia choroby hemoroidalnej - guzków krwawniczych odbytu. Metoda stanowi nieinwazyjną i bezkrwawą alternatywę dla chirurgicznego leczenia. Celem zabiegu jest zamknięcie, czyli koagulacja, splotów naczyniowych guzka krwawniczego, bez jego wycinania, co eliminuje możliwość uszkodzenia zwieraczy odbytu. Zabieg polega na wkłuciu elektrody do wnętrza hemoroidu - bez naruszenia jego wrażliwej śluzówki, a to gwarantuje Pacjentowi brak dolegliwości bólowych po zabiegu. Jest to zabieg nieinwazyjny, który stanowi bezkrwawą alternatywę dla leczenia operacyjnego.


Metody  nieoperacyjne i małoinwazyjne znalazły istotnie miejsce w standardzie leczenia choroby  hemoroidalnej Polskiego Towarzystwa Flebologicznego. Z całą zatem odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że jest to jeden z najbezpieczniejszych oraz komfortowych zabiegów dla moich Pacjentów. Chcę podkreślić przede wszystkim, że zabieg jest jednorazowy, a to ogromna wygoda dla Pacjenta! Co za tym idzie metoda szybko poprawia fizjologię – zdrowie w obrębie guzków krwawniczych odpowiedzialnych za szczelność odbytu – mówi dr Adam Wójcik.


RFITTH Celon to zabieg, który trwa około 20 minut i nie wymaga hospitalizacji – Pacjent po zabiegu przebywa w szpitalu do 4 godzin. Procedura wykonywana jest w znieczuleniu podpajeczynówkowym lub krótkim ogólnym przy udziale anestezjologa. Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania od Pacjenta - zaleca się jedynie  nie spożywanie kolacji w dniu poprzedzającym wizytę w szpitalu. Pacjent może natomiast przyjmować płyny w dowolnej ilości.

Metoda RFITTH Celon jest  alternatywą dla metod operacyjnych stosowanych w cięższych postaciach  choroby  hemoroidalnej. Z tym, że nie ma przeciwskazań by stosować ją od II do IV stopnia zaawansowania schorzenia. W II stopniu rozwoju choroby, zwłaszcza przy powtarzających się  krwawieniach tylko ta metoda skutecznie i co równie ważne – małoinwazyjnie, rozwiązuje kłopoty zdrowotne Pacjenta. Dr Duben autor metody RFITTH, u którego nauczyłem się jej stosowania nie leczy innymi sposobami, a stawia na nowocześniejszą i lepszą metodę jaką jest RFITTH – dodaje dr Wójcik ze Szpitala św. Rafała w Krakowie.

Jak uniknąć choroby?


Hemoroidy to choroba, na której rozwój na wpływ wiele czynników. Czy można się bronić przed chorobą? Odpowiada dr Wójcik ze Szpitala św. Rafała: Choroba rozwija się podczas naszego życia, stad tez dotyczy osób po 30-tym i 40-tym roku życia. Najczęstsze przyczyny rozwoju choroby hemoroidalnej to dieta uboga w błonnik, pikantna, bogata w używki, prowadząca do zaparć i nieregularnych wypróżnień przy małej aktywności fizycznej. Spożywanie alkoholu w nadmiernej ilości, lecz ogólnie mała ilość wypijanych płynów. Ciąża – około 40% kobiet cierpi na hemoroidy po porodzie.

Wpływ na rozwój choroby ma także rodzaj wykonywanej pracy - wymagająca długotrwałego pozostawania w pozycji stojącej, siedzącej lub związana z dużym wysiłkiem fizycznym. I na koniec chciałem zaznaczyć także obciążenia genetyczne, które również zwiększają ryzyko wystąpienia choroby hemoroidalnej. Zdrowia dieta, która wpływa na sprawną pracę układu trawiennego oraz rekreacyjna aktywność fizyczna to podstawa dbałości o zdrowie. Zalecam także konsultacje lekarskie, w przypadku jakichkolwiek kłopotów ze zdrowiem w tym aspekcie.  

Komentarze do: Wstydliwa choroba, która wymaga leczenia!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz