Szukaj

Włochy: przeszczep wątroby przeprowadzony przy pomocy robota

Podziel się
Komentarze0

W poniedziałek, lekarze z włoskiego Centrum Transplantacji ISMETT, znajdującego się w Palermo na Sycylii, ogłosili, iż udało im się przeprowadzić częściowy przeszczep wątroby przy użyciu robota, który posłużył do podzielenia na kawałki narządu dawcy. Jest to naprawdę wyjątkowa operacja, ponieważ robot operował sam, bezpośrednio w jamie brzusznej żyjącego dawcy, 44-letniego mężczyzny.Wątroba następnie została przeszczepiona biorcy, który zresztą okazał się być 46-letnim bratem dawcy, chorym na marskość wątroby.

Jak wyjaśnia komunikat ISMETT, podany do wiadomości publicznej na stronie internetowej instytutcji, jedynie ramiona robota operowały wewnątrz jamy brzusznej dawcy. Jest to więc prawdziwa premiera światowa, ponieważ to pierwsza operacja na świecie przeprowadzona całkowicie i wyłącznie za pomocą robota.

W rzeczywistości, podobne interwencje przeprowadzano już w przeszłości, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Jednakże, do tej pory, we wszystkich tych przypadkach chirurg wykonywał część tego typu interwencji, posługując się swoimi rękami wewnątrz jamy brzusznej pacjenta, aby kierować robotem.

Stąd też znaczenie wielkiego wyczynu centrum ISMETT.

W komunikacie możemy jeszcze przeczytać, że posłużenie się tym robotem pozwoliło na zrobienie zaledwie pięciu dziur w jamie brzusznej pacjenta, a także na zrobienie zaledwie dziewięciocentymetrowego nacięcia, aby przeprowadzić „resekcję”.


Centrum ISMETT nie podaje dokładnej daty przeprowadzenia tej arcywyjątkowej operacji, ale wyjaśnia, że trwała ona ponad dziesięć godzin i żaden z braci nie doświadczył poważnych komplikacji pooperacyjnych.

Obydwaj po dziewięciu dniach wyszli ze szpitala i do dziś mają się dobrze.

Włoska ekipa przeprowadziła tę operację przy pomocy robota Da Vinci SHDI, który jest urządzeniem mającym niewiarygodną ilość ramion. Robot ten został opracowany przez naukowców z Centrum Chirurgii Robotowej w Pizie.

Chirurgia robotowa łączy w sobie korzyści płynące z chirurgii minimalnie inwazyjnej tradycyjnej, która już teraz jest powszechnie stosowana w chirurgii generalnej oraz transplantacyjnej (przede wszystkim, dawstwo organów a w szczególności dawstwo wątroby od pacjentów żyjących).

Dzięki swoim niezwykle zaawansowanym technicznie ramionom, które składają się z pewnego rodzaju stawów, robot może wykonywać ruchy, które byłyby niemożliwe dla ręki chirurga. Pozwala to nie tylko na przeprowadzanie niezwykle skomplikowanych zabiegów, przy użyciu minimalnie inwazyjnej techniki całkowicie pewnej i bezpiecznej, ale również na skrócenie czasu rekonwalescencji pooperacyjnej dla dawcy.

Co więcej, robot Da Vinci pozwala także zredukować ryzyko krowotoku, złagodzić bóle, jak również jego zastosowanie oznacza dla pacjenta znacznie szybszy powrót do normalnego życia, jak możemy przeczytać w komunikacie centrum ISMETT.

Komentarze do: Włochy: przeszczep wątroby przeprowadzony przy pomocy robota

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz