Szukaj

Witamina D ułatwia oddychanie u pacjentów z gruźlicą

Podziel się
Komentarze0

Prawidłowy poziom witaminy D w organizmie może ułatwić oddychanie, a nawet może zapobiegać gruźlicy, jak wynika z ostatnich badań, które mają ukazać się w najnowszym wydaniu Journal of Clinical Endorinology & Metabolism. Prace przeprowadzono na ponad 10 000 Koreańczyków.W przebiegu obserwacji stwierdzono, że funkcje płuc tych ludzi poprawiały się znacząco, kiedy ciała pacjentów absorbowały więcej witaminy D.

Przypomnijmy, że witamina D jest absorbowana głównie dzięki światłu słonecznemu. Zdrowa dieta jest drugim źródłem tej molekuły. Z kolei niedobór witaminy D, która bierze również czynny udział w absorpcji wapnia, wiąże się z chorobami kości i mięśni.

Nowe badanie pozwoli naukowcom lepiej zrozumieć, w jaki sposób witamina D poprawia funkcje płuc oraz zdrowie kości.

Dr Chan-Jin Choi z Catholic University of Korea’s College of Medicine, mówi: - Nasze prace zidentyfikowały wyraźne powiązanie między poziomem witaminy D we krwi a funkcjami płuc, niezależnie od wieku, płci, wagi i stylu życia naszych uczestników.


Poza tym, koreańskie badanie odkryło, że ludzie z gruźlicą mieli znacznie niższy poziom biomarkera witaminy D we krwi (25-hydroxyvitamin D) w porównaniu do osób zdrowych. Funkcje płuc chorych poprawiły się zaś, kiedy poziom tego biomarkera wzrósł.

Naukowcy spekulują teraz, że może się tak dziać, ponieważ witamina D pobudza wrodzony układ odpornościowy pacjenta, pomagając w ten sposób zwalczyć infekcję i regulując naprawę uszkodzonej tkanki płuc.

Dr Choi dodaje: - Sugerujemy, że pacjenci z gruźlicą mogą korzystać w terapii witaminą D. Ale w dalszym ciągu potrzebujemy dodatkowych badań, które dogłębniej zbadają kwestię działania tej molekuły w przypadku gruźlicy.

Naukowcy dodają także, że ludzie, którzy już teraz zażywają zalecane dawki witaminy D, nie muszą zwiększać tych dawek w celu poprawienia funkcji swoich płuc. Naukowcy bowiem stwierdzili, że powyżej poziomu 24.9 ng/ml krwi - o wiele niższego niż poziom zalecany przez The Endocrine Society - witamina D przynosi naprawdę minimalne korzyści.

Komentarze do: Witamina D ułatwia oddychanie u pacjentów z gruźlicą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz