Szukaj

Witamina C poprawia nastrój?

Podziel się
Komentarze0

Zażywanie suplementów z witaminą C być może pomaga poprawić szybko humor pacjentów hospitalizowanych, według naukowców ze Głównego Szpitala Żydowskiego w Montrealu oraz z Instytutu Lady Davis na rzecz Badań Medycznych. Badacze ci poddali 32 pacjentów hospitalizowanych na krótki czas próbie klinicznej, podczas której pacjentom podawano przypadkowo, przez okres od 7 do 10 dni, witaminę C lub D. 15 pacjentów zażywało dziennie 1 000 mg witaminy C. Inni uczestnicy badania zażywali 2 000 Ul witaminy D.W przeciągu 10 dni, uczestnicy badania, którzy zażywali suplementy z witaminą C, doświadczyli poprawy nastroju o 34%. Nie zaobserwowano natomiast żadnej znaczącej poprawy humoru u pacjentów zażywających witaminę D, co wyklucza, według autorów badania, możliwy efekt placebo.

Fakt, że witamina C poprawia nastrój pacjentów, może się wydawać zadziwiający, ale nie jest to pozbawione sensu, podtrzymują naukowcy. Witamina C bowiem bierze udział w procesie przekazywania neuronowego oraz w procesie metabolizmu neuroprzekaźników. Jej stężenie w płynie mózgowo-rdzeniowym jest o około 3 razy większe niż we krwi. Jeśli anormalne stężenie witaminy C w płynie mózgowo-rdzeniowym wpływa na funkcje mózgu, to może ono odgrywać także ważną rolę, jeśli chodzi o nastrój, wysuwają tezę naukowcy.

Mimo, że to badanie zostało przeprowadzone na niewielkiej liczbie pacjentów, to specjalista farmaceuta Jean-Yves Dionne potwierdza, że jest ono bardzo obiecujące. Jest to spory wysiłek, aby przekonać 32 chore osoby, zestresowane i niespokojne, aby uczestniczyły w pracach badawczych. Dlatego te rezultaty są bardzo znaczące i interesujące, i powinne one poprowadzić do innych badań, zrealizowanych tym razem na większej liczbie osób, dotyczących korzystnego działania witaminy C na pacjentów hospitalizowanych, potwierdza Jean-Yves Dionne.


Brak witaminy C

W obecnym badaniu, 63% uczestników cierpiało na niedobór witaminy C, a 81% na niedobór witaminy D. Inne badanie, przeprowadzone ostatnio w Głównym Szpitalu Żydowskim w Montrealu, wykazały, że u około 1 pacjenta na 5, stężenie witaminy C we krwi jest na granicy pojawienia się szkorbutu. Dlatego też, leczenie oparte na witaminie C jest bezpieczne i łatwo dostępne. Powinno więc ono wywrzeć poważny wpływ na aktualny sposób leczenia, który jest praktykowany w klinikach, wierzą badacze z Montrealu.

Opinię tę podziela Jean-Yves Dionne, który twierdzi, iż pokutującym dogmatem jest to, że nie powinno się przepisywać witamin, ponieważ łatwo możemy znaleźć wszystko, co nam potrzeba, w jedzeniu. Jednakże, mimo wszystkich działań i kampanii informacyjnych rządów państw, ludzie w dalszym ciągu jedzą niewystarczające ilości świeżych owoców i warzyw. I z tego powodu, cierpią często na bardzo poważny niedobór witaminy C, ubolewa Jean-Yves Dionne.

Witamina C jest przede wszystkim znana ze swej roli, jaką odgrywa w wielu procesach, takich jak gojenie się ran i produkcja kolagenu. Znane są także jej właściwości antyoksydacyjne, które chronią komórki przeciwko działaniu wolnych rodników, związanych z rozwijaniem się chorób przewlekłych, takich jak rak i choroby serca.

Komentarze do: Witamina C poprawia nastrój?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz