Szukaj

Wirusowe zapalenie wątroby typu C może zwiększyć ryzyko śmierci w chorobach wątroby, a także w innych dolegliwościach

Podziel się
Komentarze0

Na podstawie długo trwającego badania osób zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) naukowcy stwierdzili większą śmiertelność zarówno w przypadku chorób związanych z wątrobą jak i chorób nie związanych z wątrobą u pacjentów z czynnymi infekcjami, którzy nie wyleczyli zakażenia.Badanie, opublikowane w Journal of Infectious Diseases i dostępne w Internecie, ujawnia zwiększoną śmiertelność u pacjentów z przewlekłym zakażeniem HCV, czyli z wykrywalnym poziomem materiału genetycznego HCV lub RNA w ich krwi, co sugeruje, że przewlekłe zakażenia HCV, nawet u ludzi nie mających żadnych objawów, mogą prowadzić do zwiększonej umieralności z powodu chorób wątroby lub wielu innych przyczyn.

Odkrycia podkreślają wagę robienia testów wykrywających antyciała lub zakażenie HCV i prognozowania leczenia antywirusowego pacjentów, którzy czują się dobrze, ale wykryto u nich aktywną infekcję HCV.

HCV ma ponad 170 milionów osób na całym świecie i okazuje się ona przyczyną takich chorób jak marskość wątroby i rak wątrobowokomórkowy. Wielu zakażonych pacjentów nie ma objawów i nie są oni świadomi infekcji, aż do pojawienia się choroby wątroby.

Kilka chorób nie związanych z wątrobą jest związanych z HCV. Jednak prawie dwie trzecie chorych zakażonych HCV może być leczonych z pomocą obecnie dostępnej terapii antywirusoawej.

Doktor Chien-Jen Chen oraz naukowcy z Centrum Badań Genetycznych w Tajpej na Tajwanie włączyli ponad 23.000 dorosłych Tajwańczyków do swojego badania i prześledzili ich przypadki od 1991 do 2008 roku. Próbki krwi pobierano na początku badania oraz w kolejnych terminach badań zdrowotnych.

Wśród osób zakażonych HCV naukowcy odkryli większą umieralność na choroby wątroby i nie związane z wątrobą, w tym nowotwór przełyku, prostaty i tarczycy, a także układu krążenia i nerek. Śmiertelność była wyższa u osób zarażonych HCV z wykrywalnym stężeniem surowicy HCV RNA, co wskazywało na aktywną infekcję. Śmiertelność nie wzrosła w grupie osób z wcześniejszym zarażeniem, które miały tylko antyciała HCV, lecz nie miały HCV RNA we krwi.


Według dr Chen, odkrycia pozwalają zrozumieć, że stężenie surowicy HCV RNA jest ważnym markerem dla decyzji klinicznych w leczeniu pacjentów zakażonych HCV. Dr Chen zasugerował, że pacjenci zarażeni HCV mogą skorzystać na leczeniu lekami antywirusowymi i immunomodulującymi, przyczyniającymi się do usunięcia wirusów.

Badacze uznali, że ich odkrycia mają istotne znaczenie dla praktyki klinicznej i zdrowia publicznego. Osoby seropozytywne dla HCV RNA powinny być intensywnie obserwowane i zachęcane do rozważenia leczenia antywirusowego. Ponadto zauważono, że bardzo dokładne testowanie stężenia surowicy HCV RNA jest niezbędne dla leczenia pacjentów zarażonych HCV.


Dr Chen i jego koledzy ostrzegają, że niektóre choroby nie związane z wątrobą są zbyt rzadkie, aby dokładnie określić poziom ryzyka związanego z zakażeniem HCV. Zasygnalizowali oni potrzebę rozpoczęcia szerokich badań w celu sprawdzenia pełnego spektrum chorób związanych z zakażeniem HCV.

Doktor Kenrad E. Nelson z Uniwersytetu John Hopkins w Baltimore zauważył w artykule wstępnym, że całkowita śmiertelność związana z dolegliwościami wątroby oraz innymi chorobami znacząco wzrosła w porównaniu do niezakażonych pacjentów z tego samego środowiska.

Wyniki wskazują, że chociaż niektórzy zarażeni wirusem HCV mogą wyleczyć się bez stosowania terapii, to jednak u większości zarażonych, którzy nie mają żadnych objawów, rozwija się przewlekła infekcja i są oni w grupie zwiększonego ryzyka zgonu z powodu zakażenia HCV.

U wielu pacjentów zakażenie HCV nie jest rozpoznawane, a wśród tych z wykrytym zakażeniem niewielu jest poddawanych medycznej analizie i skutecznie leczonych, jak dodał dr Nelson.

Mimo że leczenie infekcji HCV zdecydowanie się poprawia, to znaczne zredukowanie śmiertelności związanej z HCV wymaga rozwinięcia technik rozpoznawania.

Fakty:

1. Całkowita śmiertelność pacjentów zarażonych wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) znacznie wzrosła zarówno w przypadkach chorób związanych z  wątrobą jak  i innych chorób, w porównaniu do niezarażonych pacjentów z tych samych środowisk.

2. W porównaniu do osób, które nigdy nie były zarażone wirusem HCV, śmiertelność była wyższa u pacjentów zarażonych HCV z wykrywalnym poziomem HCV RNA we krwi, ale nie u pacjentów z nieaktywnym zakażeniem, u których wykryto antyciała HCV, ale krew była wolna od HCV RNA.

3. Choroby nie związane z wątrobą, które obserwowano w tym badaniu to: nowotwory przełyku, prostaty, tarczycy oraz choroby układu krążenia i nerek.

4. Większość osób z przewlekłym zakażeniem HCV nie była świadoma infekcji, ponieważ jest ona często bezobjawowa. Jednak przewlekłe zakażenia HCV może być uleczalne, dlatego ludzie powinni być poddawani kontroli i kierowani na leczenie, jeśli mają przewlekłe zakażenie HCV.

Komentarze do: Wirusowe zapalenie wątroby typu C może zwiększyć ryzyko śmierci w chorobach wątroby, a także w innych dolegliwościach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz