Szukaj

Wiosenna bomba pyłkowa? Już wkrótce!

Podziel się
Komentarze0

Wiosenna „bomba“ pyłkowa w tym roku wybuchnie później, ale silniej – ostrzegają alergolodzy. Spóżniony zapłon tegorocznej wiosny to niezbyt dobra wiadomość dla polskich alergików. Okres pylenia najbardziej uczulających drzew będzie krótszy, ale za to dużo intensywniejszy niż rok temu.

Wiosenna bomba pyłkowa? Już wkrótce!

– Ponieważ mróz powstrzymał pylenie, ocieplenie, które wkrótce nastąpi, spowoduje bardziej skondensowany i gwałtowny wybuch pyłków. Będzie on dużo cięższy do zniesienia dla osób na nie uczulonch –
ostrzega prof. Krzysztof Buczyłko, alergolog, kierownik NZOZ Centrum Alergologii w Łodzi.

Rok temu pyłki drzew „zaatakowały“ najsilniej 22 marca. W ciągu jednego miesiąca na izby przyjęć i do poradni specjalistycznych szpitali trafiło w zależności od placówki, nawet do tysiąca pacjentów z nagłym atakiem wywołanym uczuleniem na nie. Wielu z nich było przekonanych, że ma objawy ostrej infekcji wirusowej.

W najbliźszych niach nasili się pylenie leszczyna i olszy, potem przyjdzie czas na pyłki brzozy, która obok trawy, bylica i pleśni uczula w Polsce najczęściej.

Czas się leczyć

Jeśli zatem takie objawy jak: kichanie, cieknący, nie dający się powstrzymyać katar, swędzenie nosa i oczu pojawiają się u ciebie niespodziewanie co roku, właśnie na wiosnę, to powinieneś udać się do specjalisty. Żeby zapobiec ostrej reakcji alergicznej, trzeba jeszcze przed „atakiem” pyłków rozpocząć odczulanie, czyli leczenie alergii. Jeśli trafimy do szpitala już w trakcie okresu pylenia roślin, na których pyłki jesteśmy uczuleni, możemy otrzymać tylko doraźne leki, które złagodzą objawy, ale nie wyleczą przyczyn. Oznacza to, że w kolejnym sezonie czeka nas kolejny atak.

Zdaniem specjalistów odczulanie (inaczej immunoterapia) nawet 2,5 krotne zmniejsza ryzyko wystąpienia astmy alergicznej. Odczulanie staje się coraz mniej uciążliwe, dzięki nowoczesnym, bezinwazyjnym metodom, takim jak szczepionki podjęzykowe podawane w kroplach lub tabletkach. Do niedawna w Polsce dostępne były tylko szczepionki w zastrzykach, które wymagają comiesięcznej wizyty u lekarza przez cały okres odczulania (średnio ok. trzech lat).Jak się leczyć?

- Udowodniono, że immunoterapia podjęzykowa jest bardzo skuteczna, szczególnie w przypadku leczenia pacjentów uczulonych na pyłki roślin. Jest to metoda dla wszystkich alergików, świetnie sprawdza się u dzieci i osób aktywnych, które nie mogą pozwolić sobie na ograniczenia związane z odczulaniem w zastrzykach. Pacjent stosuje szczepionkę samodzielnie w domu, pozostając w kontakcie z alergologiem, który nadzoruje leczenie - mówi prof. Piotr Kuna, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi. Dodaje, że w krajach, w których szczepionki podjęzykowe są szeroko stosowane i uzyskały refundację (w Polsce nadal jej nie mają) znacznie zwiększyła się liczba leczonych pacjentów.


- Część chorych, szczególnie dzieci, po prostu boi się zastrzyków. Wiele krajów, jak Francja, Hiszpania, Włochy, Holandia, czy nasi sąsiedzi: Czechy i Słowacja, preferują metody podjęzykowe – mówi prof. Piotr Kuna. W Polsce odczulające szczepionki podjęzykowe stosuje się  wciąż w bardzo małych ilościach. Dziś to zaledwie 11% wszystkich szczepionek alergenowych (dla porównania w Czechach i na Słowacji jest to 60 do 80%). Tymczasem szczepionki podjęzykowe, szczególnie w formie tabletek, są obecnie najnowocześniejszą dostępną metodą immunoterapii.

***
Informacje dodatkowe na temat alergii

Objawy alergii

Alergia może się przejawiać objawami ze strony: 
- układu oddechowego: uczucie duszności, kaszel, świszczący oddech:
- nosa: kichanie, cieknący, zatkany nos;
- oczu: swędzenie, zaczerwienienie, łzawienie;

- skóry: zaczerwienienie, pokrzywka, obrzęk, świąd;
- układu pokarmowego: biegunka, bóle brzucha.

Co to jest alergia?

Alergia – inaczej uczulenie, to nadwrażliwość organizmu i jego nadmierna reakcja na różne substancje białkowe (alergeny) z naszego otoczenia, które są obojętne dla zdrowia i nie stanowią zagrożenia dla osób nieuczulonych. U alergików substancje te są traktowane przez układ odpornościowy jak nieprzyjaciel. Organizm w kontakcie z nimi uruchamia więc mechanizmy alergii i pojawiają się objawy choroby. Choroba alergiczna może rozpocząć się w każdym wieku.

Leczenie alergii

  • Odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa jest obecnie najskuteczniejszą metodą walki z alergią. To jedyny przyczynowy sposób leczenia alergii dostępny we współczesnej medycynie.
  • Odczulanie podjęzykowe jest nowoczesną metodą immunoterapii, której skuteczność i bezpieczeństwo zostały potwierdzone klinicznie. Stosowane jest u dorosłych i dzieci od 5-go roku życia.
  • Alergen w postaci kropli lub tabletek podaje się na błonę śluzową pod językiem. Tego typu odczulanie pacjent może prowadzić w domu, poza gabinetem lekarskim. Rano, na czczo dawkę kropli lub tabletkę nanosi się na błonę śluzową pod językiem. Szczepionkę należy przetrzymać w tym miejscu przez 2 minuty i następnie połknąć.
  • Krople nanosi się pod język przy użyciu specjalnego dozownika, który umożliwia łatwe i precyzyjne odmierzenie dawki szczepionki. Szczepionkę należy przechowywać w lodówce w temperaturze 2-8°C.
  • Tabletki to dziś najnowcześniejsza forma odczulania, dostępna tylko w przypadku uczulenia na pyłek traw. Wkłada się je bezpośrednio pod język. Ponieważ nie trzeba ich przechowywać w lodówce, są idealnym rozwiązaniem dla osób, które często podróżują.
Immunoterapia podjęzykowa składa się z dwóch etapów:

1. Leczenia wstępnego, czyli przyjmowania codziennie coraz większych dawek alergenu aż do osiągnięcia dawki maksymalnej, odpowiedniej dla danego pacjenta. Ten etap trwa kilka dni: zwykle 9 -11 dla kropli i 3 dla tabletek. Pierwsza dawka kropli lub pierwsza tabletka powinna być przyjęta w gabinecie alergologa.

2. Leczenia podtrzymującego, czyli regularnego przyjmowania, zwykle codziennie, ustalonej dawki maksymalnej.
W przypadku alergenów całorocznych (np.roztocza) leczenie musi być kontynuowane przez cały rok. W przypadku alergii sezonowej (na pyłek traw, drzew, chwastów) odczulanie podjęzykowe, może być prowadzone sezonowo, kilka miesięcy w roku. 
Aby odczulanie było skuteczne musi trwać minimum 3 lata (odczulanie całoroczne np.na roztocze) lub 3 kolejne sezony (odczulanie okołozonowe np. na pyłek traw).

Komentarze do: Wiosenna bomba pyłkowa? Już wkrótce!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz