Szukaj

Wiemy lepiej jak działa zmysł słuchu

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Rady ds. Badań Biotechnologii i Nauk Biologicznych mają nowe i ważne spostrzeżenia na temat tego jak działa nasz zmysł słuchu. Odkrycie zespołu naukowców, prowadzonego przez profesora Johna Wooda, zapewnia nowe możliwości leczenia ludzi głuchoniemych.Profesor Wood tłumaczy: "Jak już wszyscy wiemy, nasze uszy są wypełnione małymi komórkami słuchowymi, poruszającymi się w odpowiedzi na napór fali dźwiękowej. Jednak od lat naukowcy zastanawiali się, co dzieje się wewnątrz komórek, że zamieniają ten ruch w elektryczny mechanizm, który nasz mózg odbiera jako dźwięk. Nasze odkrycie daje nowe światło w tej zagadce".

Zespół Wooda podczas badań na myszach doświadczalnych, odkrył, że po usunięciu dwóch protein: TRPC3 i TRPC6, myszy tracą o 80% umiejętność słyszenia wysokich tonów, a także stają się mniej wrażliwe na dotyk; gdy zaczęto je szczotkować, trzy z ich komórek nerwowych, które w normalnych warunkach powinny się aktywować, były nieaktywne. Odkycie to sugeruje ważne powiązanie między naszymi zmysłami słuchu a dotyku.

Słuch i czułość na dotyk były nieobecne tylko w przypadku braku TRPC3 i TRPC6; brak tylko jednej z tych protein nie miał żadnego wpływu na myszy, ani na ich zachowanie. To sugeruje jasno, że są one częściami większego mechanizmu używanego do wykrywania dotyku i słuchu.


Zdaniem Wooda: "Mamy przed sobą jeszcze długą drogę, by zrozumieć to powiązanie, ale to naprawę ciekawa droga. Naszym następnym krokiem jest odkrycie, jakie jeszcze proteiny biorą udział w tym procesie i jak one współdziałają. Na szczęście, gdy już wiemy jak to działa u ludzi, którzy słuszą, będziemy mogli wiedzieć co jest nie tak u ludzi, którzy są głuchoniemi."

Wspomniane proteiny, wydają się tworzyć czuły na nacisk kanał jonowy w niektórych komórkach. W odpowiedzi na małe naciski, ten kanał byłby w stanie przesyłać elektryczne sygnały, jednak zdaje się wymagać dodatkowego, niescharakteryzowanego jeszcze, czynnika. Badania przeprowadzone przez Wooda dają nowe informacje nt. nieznanych komponentów wymaganych w transdukcji dźwięku w komórkach włosowych i zapewniają molekularne narzędzia, pomagające nam znaleźć inne proteiny, które mogą odgrywać ważną rolę w odbiorze słuchu.

Profesor Douglas Kell, dyrektor wykonawczy BBSRC - firmy, która wspomogła te badania - porwiedział: "Ludzki organizm nadal ma wiele tajemnic i nadal są wielkie plamy w naszym rozumieniu podstawowych procesów takich jak dotyk, ból, czy słuch. Naukowcy wymyślają nowe techniki i technologie, przez które jesteśmy w stanie badać fundamenty biologii ludzkiej w nowe, ekscytujące sposoby. Jest to bardzo ważne, ponieważ jedynie przez pogłębianie znajomości tego jak działa nasze ciało, możemy pomagać ludziom w leczeniu."

Komentarze do: Wiemy lepiej jak działa zmysł słuchu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz