Szukaj

Walka z uzależnieniem od kokainy

Podziel się
Komentarze0

Uzależnienia od kokainy jest bardzo silne i trudne do wyleczenia. By go zwalczyć, amerykańscy naukowcy proponują połączenie dwóch leków, naltreksonu i buprenorfiny o uzupełniającym działaniu. U szczurów, wydaje się to dość obiecujące ...George Koob i jego zespół z Scripps Research Institute w La Jolla w Kalifornii testowali nową terapię na szczurach laboratoryjnach, osobnikach celowo uzależnionych od kokainy.

W eksperymentach zastosowano połączenie dwóch inhibitorów opioidowych: buprenorfina i naltrekson. Pierwsza cząsteczka we Francji jest używana w leczeniu wspomagającym utrzymanie abstynencji u osób uzależnionych od alkoholu, wyjaśnia Agence Nationale de Sécurité du Médicament et des Produits de Santé (ANSM) na swojej stronie internetowej.

Drugi aktywny składnik, o szerokim polu działania - subutex i jego pochodne - jest wskazany w leczeniu zastępczym uzależnień od opiatów.


Naltrekson i buprenorfina, rozwiązanie  przeciw kokainie?

W trakcie prowadzonych badań, opublikowanych w Science Translational Medicine, naukowcy połączyli słabe dawki naltreksonu z buprenorfiną, w skutek czego zauważyli zmianę w zachowaniu zwierząt po zażyciu kokainy.

Krótko mówiąc, szczury były mniej skłonne do podejmowania kompulsywnych działań.

George Koob wyjaśnia, że idea skojarzonej terapii w leczeniu uzależnienia od kokainy jest obiecująca. Bardzo często, przy zastosowaniu buprenorfiny, ryzykiem jest zastępowanie bieżącego uzależnienia innym, tzn. pacjenci uzależniają się od tego leku.

Począwszy od tych badań, lekarze żywią nadzieję, że będą w stanie ominąć ten problem, poprzez włączenie do terapii naltreksonu. Od tej pory szczególnie oczekiwane są testy kliniczne u ludzi.

Wkrótce ruszają prace na University of California w Los Angeles (UCLA). Ich celem jest ocena skutków skumulowania buprenorfiny i naltreksonu w porównaniu do powiązania placebo - naltrekson, które jest testowane na grupie 300 pacjentów uzależnionych od kokainy. Wstępne wyniki oczekiwane są około 2014 roku.

Komentarze do: Walka z uzależnieniem od kokainy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz