Szukaj

W Światowym Tygodniu Kontynencji porozmawiajmy o NTM!

Podziel się
Komentarze0

Nietrzymanie moczu (NTM) to według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jeden z dziesięciu najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnego społeczeństwa, którego na pewnym etapie życia doświadcza co 4. kobieta i co 8. mężczyzna. 24 czerwca rozpoczyna się Światowy Tydzień Kontynencji - to dobry moment, aby porozmawiać o tej tak powszechnej dolegliwości i przy okazji dowiedzieć się, jak radzić sobie z nią na co dzień.


Pojawienie się dolegliwości NTM, określanej jako niekontrolowany wyciek moczu podczas wykonywania czynności wymagających napięcia mięśni brzucha, wcale nie oznacza konieczności rezygnacji z ulubionych zajęć, czy spotkań z najbliższymi. Warto jednak poznać pewne rozwiązania, które ułatwiają osobie z NTM codzienne funkcjonowanie.

Czy NTM to dolegliwość, która przychodzi z wiekiem?

W naszym społeczeństwie wciąż pokutują stereotypy dotyczące NTM. Powszechnie uważa się, że dolegliwość ta jest normalną konsekwencją urodzenia dziecka siłami natury czy też naturalnym symptomem starzenia się. Wbrew panującej opinii, nie ma takiego schorzenia jak nietrzymanie moczu. Objawy NTM mogą pojawić się na każdym etapie życia kobiety. Mogą być efektem osłabienia mięśni dna miednicy, jak również skutkiem wystąpienia wielu chorób, takich jak infekcja pęcherza moczowego. W takim wypadku nie należy leczyć samego nietrzymania moczu, lecz właśnie tę infekcję.

Dlaczego o dolegliwości NTM  należy powiedzieć lekarzowi?

Po wystąpieniu niepokojących objawów należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz przeprowadza wywiad lekarski i w razie potrzeby zleca podstawowe badania diagnostyczne (np. badanie ogólne moczu, posiew moczu, próbę kaszlową, USG przezbrzuszne). Niestety przeważająca część kobiet borykających się z NTM,  nie zwraca się z prośbą o pomoc do lekarza. - Jest to bardzo niepokojące, ponieważ dolegliwość ta ma bardzo negatywny wpływ na życie kobiety. Tymczasem przedstawienie problemu lekarzowi pierwszego kontaktu skraca czas diagnozy oraz czas dotarcia do specjalisty, a  tym samym ogranicza powikłania oraz narastanie problemu NTM – tłumaczy prof. Jan Kotarski, ginekolog, ekspert kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”.


Jaka forma aktywności fizycznej jest zalecana w przypadku NTM?


W leczeniu i zapobieganiu dolegliwości nietrzymania moczu pomagają ćwiczenia mięśni dna miednicy tzw. mięśni Kegla. Są one „zawieszone” między kością łonową a ogonową. Najprostszy trening polega po prostu na ich napinaniu oraz rozluźnianiu, dlatego można je ćwiczyć niemalże w każdym miejscu i sytuacji. Świetnym sposobem ćwiczeń jest Technika Pelvicore, opracowana przez światowej sławy prof. Kari Bø z Norweskiego Kolegium Nauk Sportu w Oslo. Darmową płytę DVD z ćwiczeniami można zamówić na stronie www.corewellness.pl lub TENA.pl oraz pod numerem bezpłatnej infolinii  800 60 66 68 (czynna pn.- pt. w godz. 8.30 –17.30).

Co z higieną?


Dolegliwości, takie jak NTM wymagają zachowania szczególnych zasad higieny, tj. częstego mycia okolic intymnych, jak również używania specjalnych produktów przeznaczonych dla osób z tą dolegliwością. W zachowaniu komfortu pomagają specjalne wkładki o anatomicznym kształcie. Są cienkie i całkowicie niewidoczne pod ubraniem, a jednocześnie wchłaniają wilgoć oraz neutralizują nieprzyjemny zapach. Zwykłe podpaski nie są przystosowane do wchłaniania moczu, a ich długotrwałe stosowanie może doprowadzić do podrażnienia okolic intymnych. Istnieje możliwość zamówienia bezpłatnych próbek produktów TENA – wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer infolinii 800 60 66 68 (czynna pon. –pt. w godz. 8.30 – 17.30) lub wejść na stronę TENA.pl

Jak przełamać wstyd przed rozmową o problemie?

Nie powinniśmy obawiać się rozmowy, gdyż może ona okazać się źródłem wymiany doświadczeń. Nic tak nie pomaga w leczeniu, jak poznanie spostrzeżeń osoby, która miała NTM i się z niego wyleczyła. Jeżeli jednak wolimy zostać anonimowi, warto skorzystać z bezpłatnej infolinii TENA: 800 60 66 68, przy której w każdą pierwszą i ostatnią środę miesiąca dyżurują psycholog (godz. 9–13) i pielęgniarka urologiczna (godz. 16–20). Termin najbliższych konsultacji to 26 czerwca i 3 lipca.

Skorzystaj z okazji i dowiedz się czegoś więcej!


W dniach od 24-30 czerwca w ramach Światowego Tygodnia Kontynecji marka TENA we współpracy z Programem Prospołecznym „NTM – Normalnie Żyć” i Stowarzyszeniem UroConti zorganizowała na terenie całej Polski szereg aktywności dla osób z NTM, w tym: wykłady, zajęcia z ćwiczeń mięśni Kegla i konsultacje ekspertów. Szczegółowy harmonogram zajęć znajduje się na stronie www.ntm.pl i pod numerem telefonu 801 800 038.


****
Dodatkowe informacje: W Polsce nietrzymanie moczu dotyka ok. 3 mln kobiet. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to niekontrolowany wyciek moczu w trakcie czynności związanych z napinaniem mięśni brzucha (kaszel, kichanie, taniec, ćwiczenia fizyczne). Jedną z jego przyczyn może być osłabienie mięśni dna miednicy. Problem ten w znacznym stopniu dotyka kobiety w okresie menopauzy oraz po przebytej ciąży. Naglące nietrzymanie moczu to objaw pęcherza nadreaktywnego. Pojawia się, gdy występuje parcie naglące na mocz. Może być spowodowane nadwrażliwością pęcherza lub zaburzeniami w unerwieniu pęcherza.

Komentarze do: W Światowym Tygodniu Kontynencji porozmawiajmy o NTM!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz