Szukaj

W kierunku spersonalizowanych embrionalnych komórek macierzystych

Podziel się
Komentarze0

Bardzo ważny etap właśnie został pokonany przez amerykańskich uczonych w badaniach nad stworzeniem spersonalizowanych embrionalnych komórek macierzystych. Prace te szczegółowo zostały przedstawione w naukowym magazynie Nature.Posługując się innowacyjną techniką klonowania, badaczom amerykańskim z laboratorium New York Stem Cell Foundation Laboratory w Nowym Jorku udało się przeprogramować ludzkie dojrzałe komórki tak, iż wróciły one do swojego stanu embrionalnego, co pozwoliło w ten sposób stworzyć nową linię komórek macierzystych embrionalnych.

Komórki te są zdolne do reprodukowania się z rozwijającego się embrionu. Jest to dopiero pierwszy krok w kierunku rewolucji medycznej, która być może doprowadzi do stworzenia komórek zdolnych do przekształcania się w dowolny specyficzny typ.


Komórki te będą mogły leczyć daną chorobę, albo zastąpić brakujący organ, na przykład, wyjaśniają badacze.

Wyspecjalizowane komórki od osoby dorosłej nie są w stanie zregenerować komórek uszkodzonych w wyniku urazu albo choroby. Jeśli uda nam się je przeprogramować, i sprawić, że będą pluripotencjalne znowu, będziemy w stanie leczyć wiele problemów zdrowotnych, wyjaśnia doktor Dieter Egli, z fundacji New York Stem Cell Foundation.

Pionierzy techniki

Technika ta, nazwana transferem jądra komórek somatycznych, stała się słynna w 1997 roku, w momencie ogłoszenia narodzin owieczki Dolly, pierwszego ssaka sklonowanego z dorosłych komórek.

W 2005 roku z kolei, genetyk z Korei Południowej, Hwang Woo- suk ogłosił, iż udało mu się sklonować linię ludzkich embrionów. Jednocześnie, naukowiec ten przyznał, iż pogwałcił niektóre reguły etyczne.

Komentarze do: W kierunku spersonalizowanych embrionalnych komórek macierzystych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz