Szukaj

W jaki sposób bakterie działają na leki?

Podziel się
Komentarze0

Być może już za kilka lat, zanim lekarz przepisze nam leki, najpierw przeprowadzi analizę naszej flory jelitowej. Ponieważ pośród miliardów bakterii, które żyją w naszym przewodzie pokarmowym, niektóre są w stanie zmodyfikować skuteczność leków. Tak wynika z badania amerykańskiego, zamieszczonego w Science.Naukowcy odkryli, że bakteria Eggerthella lenta jest w stanie dezaktywować digoksynę, czyli molekułę przepisywaną w przypadku niektórych arytmii.

Dr Joel Dore z francuskiego instytutu INRA, mówi: - Leki przeciwnowotworowe są znane z tego, że u niektórych pacjentów nie działają. Analiza mikrobioty tych osób ujawniła pewne podobieństwa u tych chorych.

Nawet jeśli dziś nie jest jeszcze możliwa całkowita identyfikacja wszystkich szczepów bakteryjnych żyjących w ludzkim przewodzie pokarmowym, badania przeprowadzone do tej pory pokazują, iż składniki mikroflory jelitowej w dużej części są podobne dla wszystkich ludzi, ale równie dużą część stanowią bakterie różne dla każdego z nas.


I to właśnie w tych różnicach indywidualnych może znajdować swoje źródło brak odpowiedzi na niektóre leki.

Amerykańskie badanie po raz pierwszy pokazuje, że jeden szczep bakteryjny sam z siebie może zmienić skuteczność leku.

Prof. Peter Turnbaugh, autor badania z Harvard University, mówi: - Digoksyna jest używana w leczeniu arytmii od dawna. Lekarze też od zawsze obserwowali, że część pacjentów zdaje się być oporna na lek.

Aby wyjaśnić tę tajemnicę, badacze przestudiowali interakcję między mikrobiotą jelitową a lekiem u myszy. Odkryto szczep odpowiedzialny za inaktywację digoksyny, a także opisano mechanizm biologiczny, biorący w tym udział.

Okazuje się też, że bakteria Eggerthella lenta nie zadowala się jedynie dezaktywacją leku, bowiem czasami może go przekształcić w toksynę niebezpieczną dla organizmu.

Prof. Turnbaugh dodaje: - Żeby nie było tak tragicznie, warto nadminić, że niektóre bakterie są nam wręcz niezbędne do aktywowania leków. Dlatego potrzebujemy kolejnych szczegółowych badań nad mikroflorą jelitową.

Komentarze do: W jaki sposób bakterie działają na leki?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz