Szukaj

Uwaga podróżujący: nagła zmiana strefy czasowej i zmęczenie mogą powodować nudności

Podziel się
Komentarze0

Pochodząca z Birmy laureatka Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi już po 15 minutach przerwała konferencję prasową w stolicy Szwajcarii, Brnie. Suu Kyi w trakcie odpowiedzi na pytanie jednego z dziennikarzy nagle zamilkła, złapała torebkę i zwymiotowała do niej. Następnie opuściła konferencję, przepraszając zebranych.Już na początku konferencji noblistka zaznaczyła, że jest zmęczona i doskwierają jej skutki zmiany strefy czasowej. Czy zmęczenie i tak zwany „jet lag syndrome” rzeczywiście mogą spowodować wymioty?

Zmęczenie może być przyczyną między innymi bólu głowy, problemów z koncentracją, podwyższonego ciśnienia krwi czy nawet psychozy. Jak twierdzi dr Rachel Vreeman „połączenie wyczerpania i znaczącej zmiany strefy czasowej jak najbardziej może spowodować torsje u niektórych osób. Czasami organizm na zmęczenie – szczególnie ekstremalne – może reagować nudnościami” - dodaje.

Ekstremalne zmęczenie wywołuje reakcję dwóch przeciwstawnych systemów układu nerwowego – układu współczulnego, który uaktywnia się w trudnych sytuacjach, aktywując w organizmie stan alarmowy i przygotowując go do walki, oraz przywspółczulnego, który kontroluje „statyczne” funkcje organizmu jak np. trawienie.


„W zależności od tego, który układ reaguje mocniej na stres i zmęczenie – współczulny, który uruchamia rekcję walki, czy przywspółczulny, który powoduje produkcję śliny i rozluźnia jelita – możemy doświadczyć mdłości i wymiotów w niektórych sytuacjach” – stwierdza dr Vreeman.


Według doniesień prasowych, sytuacja mająca miejsce na konferencji prasowej w Brnie nie jest wyjątkiem w karierze Suu Kyi.

Ostatnio doświadczała ona takich ataków podczas swoich podróży. Podczas swojej kampanii parlamentarnej, ta 66-letnia aktywistka dwa razy czuła się słabo i miała nudności.

Nie jest ona jednak wyjątkiem w świecie polityki. Podobny incydent zdarzył się Gorege'owi H.W. Bushowi podczas wizyty w Japonii w 1992 roku. Twierdził później, że był zmęczony po wcześniejszej grze w tenisa i prawdopodobnie złapał grypę.

Jednak prym w tego typu publicznym „pozbywaniu się lunchu” wiodą sportowcy. Pete Sampras i Michael Jordan, obaj wymiotowali na boisku. Prawdziwym rekordzistą jest jednak były gracz Philadelphia Eagle, Donovan McNabb. Zwymiotował on na boisku podczas czwartej kwarty Super Bowl XXXIX, twierdząc później, że źle się czuł od początku meczu, aczkolwiek jego koledzy twierdzą, że zdarzało mu się to dość często podczas rozgrywek.

Dr Vreeman zwraca uwagę, że fakt, iż ktoś raz miał mdłości z powodu zmęczenia nie oznacza, że się one powtórzą. Możemy zapobiegać negatywnym skutkom wyczerpania poprzez zwiększenie ilości snu, spożywanie dużej ilości płynów czy noszenie wygodnych ubrań.

Jeżeli przyczyną złego samopoczucia jest zmiana strefy czasowej, można przyjmować tabletki nasenne lub melatoninę, aby złagodzić jej skutki.

Komentarze do: Uwaga podróżujący: nagła zmiana strefy czasowej i zmęczenie mogą powodować nudności

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz