Szukaj

Urządzenie wszczepione do mózgu wyleczy chorobę Huntingtona?

Podziel się
Komentarze0

Badania sugerują, że neurotroficzne czynniki, odgrywające rolę w rozwoju neuronów, mają potencjał regenerujący oraz terapeutyczny, który można wykorzystać do walki z chorobami neurologicznymi, takimi jak choroba Huntingtona.Naukowcy wykorzystali komórki Encapsulated Cell (EC), bioprzekaźniki i platformę do przeprowadzenia zabiegów neurochirurgicznych, polegających na  kierowaniu białek terapeutycznych do struktur głębokich mózgu.

"Nasze badanie łączy w sobie zalety terapeutyczne terapii genowej z pełnym bezpieczeństwem, umożliwiającym pobranie implantu" - mówi Jens Tornoe.

Badacze wykonali cewnik, który składa się z wydrążonego włókna membrany komórkowej, tworząc polimerowe "rusztowanie", mające zapewnić powierzchnię, do której komórki produkujące czynnik antychorobowy mogą się przyłączyć.


Po wszczepieniu do mózgu, membrana umożliwia czynnikowi wypłynięcie z urządzenia.

Wspomniany wyżej czynnik odgrywa ważną rolę w rozwoju neuronów projekcyjnych, które degenerują się w przebiegu choroby Huntingtona.

Urządzenia wszczepiono do mózgów szczurów, następnie wstrzyknięto im kwas QA (quinolinic acid), który jest silną neurotoksyną, wywołującą objawy choroby Huntingtona.

Dysfunkcja ruchowa była testowana bezpośrednio przed wstrzyknięciem QA i cztery tygodnie po jego zastosowaniu.

Obecnie trwają dokładne testy nad efektami terapii.

"Chorobę Huntingtona można wykryć z dużą dokładnością przez badania genetyczne. Przedobjawowe zastosowanie bezpiecznego leczenia terapeutycznego zapewnia trwałe opóźnienie lub zapobieganie chorobie. Rokowania są bardzo korzystne dla pacjentów" - mówi Tornoe.Komentarze do: Urządzenie wszczepione do mózgu wyleczy chorobę Huntingtona?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz