Szukaj

Unia Europejska chce zakazać sprzedaży kosmetyków testowanych na zwierzętach już w 2013 roku

Podziel się
Komentarze0

Od 2004 roku już, Unia Europejska zakazuje eksperymentowania na zwierzętach w badaniach nad produktami kosmetycznymi. Następny etap: zakaz sprzedaży kosmetyków testowanych na zwierzętach, niezależnie od kraju pochodzenia. Zakaz ma wejsć w życie już w 2013 roku. 


Komisja Europejska ciągle planuje wyeliminować całkowicie przeprowadzanie doświadczeń na zwierzętach dla kosmetyków sprzedawanych w Unii Europejskiej, od dziś do 2013 roku, ale jak przyznano w zeszłym tygodniu, jest niemożliwym znalezienie zastępczych kompletnych metod do tej wyznaczonej daty.

Mimo dobrej woli Europejczyków i postępów naukowych, będzie jednakże niemożliwe opracowanie zastępczych metod (do doświadczeń na zwierzętach) przed początkiem 2013 roku, przyznała Komisja Europejska w raporcie przedstawionym przed Parlamentem Europejskim.

Rynek kosmetyków w obliczu zakazu przeprowadzania testów na zwierzętach


Brak kompletnych rozwiązań nie oznacza, że Komisja zaproponuje przesunięcie terminu ostatecznego, podkreśla jednakże raport. Wręcz przeciwnie – podkreśla raport – ponieważ Komisja Europejska bada aktualnie efekt, jaki będzie miało wejście w życie zakazu w 2013 roku przy braku metod zastępczych, i zdecyduje o regułach, których trzeba będzie przestrzegać, na podstawie kompletnej bazy oceny sytuacji.

Unia Europejska zakazuje już, od września 2004 roku, przeprowadzania testów na zwierzętach dla produktów kosmetycznych. Następnym etapem, przewidzianym na marzec 2012 roku, jest zakaz sprzedaży produktów kosmetycznych testowanych na zwierzętach, niezależnie od tego, skąd pochodzą.

Ale prawo przewiduje również możliwość, żeby Komisja Europejska mogła poprosić o przesunięcie daty wprowadzenia tego zakazu handlu.

Przesunięcie będzie nie do zaakceptowania, uprzedziły już stowarzyszenia broniące zwierząt, takie jak nocruelcosmetics.org.

Komisja Europejska ogłosi swoją decyzję  - a przynajmniej powinna – pod koniec 2011 roku.

Komentarze do: Unia Europejska chce zakazać sprzedaży kosmetyków testowanych na zwierzętach już w 2013 roku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz