Szukaj

Tylko dwa rodzaje pistacji poprawia zdrowie u osób z cukrzycą typu 2

Podziel się
Komentarze0

Chorym na cukrzycę typu 2, którzy chcą poprawić stan swojego zdrowia, naukowcy polecają pistacje. Wystarczą dwie porcje orzechów dziennie, a zredukowany zostaje poziom stresu oraz poprawie ulega stan zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Penn State University, a opublikowane zostały w Journal of American Heart Association. - U dorosłych z cukrzycą, dwie porcje dziennie pistacji, obniżają skurcze naczyń w czasie stresu i poprawiają kontrolę nerwową serca – twierdzi badacz Sheila G. West.

Badania przeprowadzone zostały na osobach dorosłych cierpiących na cukrzycę typu 2 i inne problemy zdrowotne. Przez sześć tygodni, wszyscy uczestnicy jedli tylko wyznaczone i dostarczane przez naukowców posiłki. Pierwsze dwa tygodnie składały się ze standardowej amerykańskiej diety, która zawiera 36% kalorii i tłuszczu nienasyconych a 12% z tłuszczów nasyconych. Po tym okresie, uczestnicy losowo byli przydzielani do jednej z dwóch grup będących następnie stale kontrolowane przez cztery kolejne tygodnie.

Jedna grupa spożywała typową zdrową dietę dla serca, która składała się w 27% z tłuszczów nienasyconych, a w 7% pochodziła z tłuszczów nasyconych. Druga grupa spożywała dietę w której 20% stanowiły pistacje. Uczestnicy na tej diecie otrzymywali 33% kalorii z tłuszczu normalnego, ale nadal tylko 7% z tłuszczów nasyconych.

Po czterech tygodniach od doświadczenia, naukowcy mierzyli ciśnienie krwi tych osób i całkowity obwodowy opór naczyniowy. W sumie wykonano dwa specjalne testy. Pierwszy test (fizyczny) obejmował umieszczenie ręki w lodowatej wodzie przez dwie minuty. Naukowcy odkryli, że uczestnicy na diecie pistacjowej wykazali mniejsze zwężenia naczyń (czyli oznaki stresu) niż w przypadku uczestników na pierwszej diecie.

W drugim teście, naukowcy przygotowali mylące zadanie matematyczne, które miało wywołać stres. W przypadku grupy będącej na diecie zawierającej pistacje, stres był znacznie niższy.

Chociaż w niektórych momentach różnica ciśnienia krwi nie była zbyt widoczna, to na ogół całego dnia, badacze jednoznacznie stwierdzili, że grupa spożywająca pistacje, miała ten poziom niższy. Co pozwala zasugerować, że pistacje są czynnikami redukującymi poziom napięcia i stresu. Co ciekawe, osoby spożywające pistacje, miały poprawę rytmu serca, co sugeruje lepszą kontrolę nerwową systemu serca.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Tylko dwa rodzaje pistacji poprawia zdrowie u osób z cukrzycą typu 2

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz