Szukaj

Twoje oczy mają 500 000 000 lat

Podziel się
Komentarze0

Oczy to niezwykły organ, cenny dla każdego z nas. Ale jak rozwinęło się ludzkie oko? Prof. Trevor Lamb z The Vision Centre w Australii sugeruje, iż aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba się cofnąć aż o 500 mln lat, do ryb kambryjskich. Prof. Lamb przeprowadził badania nad pochodzeniem oka, w których przeanalizował odkrycia naukowców z całego świata.Rezultaty jego analiz opublikował magazyn Progress in Retinal and Eye Research.

Prof. Lamb mówi: - Wzrok pojawił się ponad 700 000 000 lat temu. W tamtym czasie ziemię zamieszkiwały organizmy podobne do jednokomórkowych ameb, takie jak bakterie, algi i koralowce.

W tym też okresie pojawił się pierwszy wrażliwy na światło związek, zwany opsyną. Opsyny były używane przez niektóre organizmy w celu odróżnienia dnia od nocy.

Przez kolejne 200 000 000 lat, opsyny ewoluowały, aby jeszcze lepiej i szybciej wykrywać światło. I to właśnie 500 mln lat temu zaczęło rozwijać się ludzkie oko.


Prof. Lamb mówi: - Pierwsze prawdziwe oko, zbudowane z kępek komórek wrażliwych na światło, zaczęło pojawiać się w kambrze, 500 mln lat temu. Stworzenia, które mogły widzieć wyraźnie, miały znaczną przewagę nad tymi, które nie mogły.

Przykładem może być Anomalocaris, drapieżnik, który przez prof. Lamba jest określany jako „rekin” tamtych czasów.

Stworzenie to miało oczy, którymi posługiwało się do polowania i do nawigacji w morzu. Oczy te wymagały także centralnego systemu nerwowego, który mógłby przetwarzać wysyłane przez nie informacje.

W tamtym okresie pojawiła się też ryba Lampreys, która miała oczy bardzo podobne do ludzkich.

Prof. Lamb wyjaśnia: - To właśnie ryby Lampreys mogą być bezpośrednim źródłem oczu kręgowców. Mimo że ich system sygnalizujący i wrażliwości na światło był bardzo podobny do systemu insektów, to jednak wyewoluował całkowicie niezależnie.

To właśnie 500 mln lat temu podstawowy zarys oka kręgowców stał się bardziej konkretny, ewoluując stopniowo od ryb, płazów, gadów, ptaków, aż do człowieka. Ludzkie oko w takiej postaci, jakie mamy dziś, prawdopodobnie ewoluowało aż 100 000 000 lat.

Komentarze do: Twoje oczy mają 500 000 000 lat

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz