Szukaj

Traumatologia: tysiące żyć może zostać ocalone

Podziel się
Komentarze0

Medycyna ratunkowa byłaby w stanie ocalić tysiące żyć ludzkich, i to każdego roku, dzięki prostemu zastrzykowi z niedrogiego leku przeciwko krowotokom.Badania przeprowadzone na 20 000 osobach, ofiarach wypadków w 274 szpitalach w 40 krajach pokazały, że ucieczka do pomocy kwasu traneksamowego (TXA), w krótkim czasie po traumatycznym przeżyciu, takim jak wypadek drogowy, miałaby możliwość ocalić nawet do 100 000 żyć rocznie, w skali światowej.

Kwas traneksymowy jest lekarstwem działającym antyzwłóknieniowo, to znaczy, że pozwala zmniejszyć krwotok oraz nie pozwala na tworzenie się grudek krwi. Kwas traneksymowy pozwolił zmniejszyć ryzyko zgonu we wszystkich przypadkach o 10%, w stosunku do placebo, oraz o 15% z ryzyko zgonu z powodu krwotoków.


Poza tym, ten lek mógłby również zmniejszać obfitość samych krwotoków poporodowych, które zabijają tysiące kobiet każdego roku.

Kwas traneksymowy mógłby również zahamować krwotoki mózgowe, związane z urazami czaszki, jednakże w tym momencie potrzeba przeprowadzić więcej badań w tym temaci, aby dokłanie zweryfikować tę hipotezę.

Komentarze do: Traumatologia: tysiące żyć może zostać ocalone

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz