Szukaj

Top 2011: środowisko nam podlega … i nas zaskakuje

Podziel się
Komentarze0

Liczne wydarzenia zaznaczyły na stałe 2011 rok: tsunami w Japonii, katastrofa nuklearna oraz pojawienie się dziury w warstwie ozonowej nad Arktyką. Podczas gdy ocieplenie klimatyczne w dalszym ciągu dzieli państwa, wiele projektów jednak ujrzało światło dzienne, mając na celu produkcję energii „zielonej”. Oto kilka gorących tematów z 2011, o których nie możemy zapomnieć.Trzęsienie ziemi w Japonii i tsunami zabierają wszystko


Fala tsunami o wysokości 10 metrów, która pojawiła się na wybrzeżach Sendai, na północnym wschodzie Japonii, po bardzo niszczącym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 8,8 albo 8,9, spowodowała wielkie szkody. Wszyscy pamiętami wstrząsające obrazy pokazujące falę zalewającą miasta i domy i unoszącą ze sobą wszystko, co stanęło na jej drodze.

Rekord: gigantyczna dziura ozonowa nad Arktyką

Bardzo niskie stężenie ozonu w stratosferze stwierdzono pod koniec zimy 2010 roku, nad Arktyką. Dziura w warstwie ozonowej odpowiadała swoją wielkością pięciokrotnej powierzchni Niemczech, na przykład.

Energia słoneczna bez paneli fotowoltaicznych

Energia słoneczna bez paneli? To możliwe, według inżynierów z platformy technicznej ID Composite, którzy opracowali właśnie system pozwalający włączyć komórki fotowoltaiczne do różnych materiałów. A to pozwoli nam uwolnić się od paneli.

Czy należy zabijać wielbłądy w walce z ociepleniem klimatycznym?

Czy wielbłądy australijskie zasługują na śmierć za to, iż wydalają za dużo gazów do atmosfery? A to przyczynia się przecież do ocieplenia klimatycznego? Takie pytanie postawił sobie rząd australijski, budząc tym prawdziwą wściekłość stowarzyszeń broniących wielbłądy.

Susza: ograniczenia dotyczące wody

Cała Europa północna zapoznała się aktualnie z brakiem wody, a to z powodu ciepłej i suchej wiosny. We Francji, na przykład, w dziewięciu departamentach ustanowiono restrykcyjne przepisy dotyczące używania tej cieczy niezbędnej nam do życia.


Fukushima: w kierunku syndromu chińskiego?

Paliwa nuklearne, wydobywające się z reaktorów jądrowych po katastrofie w elektrowni Fukushima, z powodu fuzji w sercach reaktorów 1, 2 i 3, właśnie przedzierają się przez bariery oddzielające je od wolnego powietrza. Co gorsza, mogą dotrzeć także do gleby. Jest to nowy etap w tej katastrofie ekologicznej.

Hamza: nowa rzeka na głębokości 4 000 metrów pod Amazonką


Podziemna rzeka została odkryta przez ekipę badaczy z Narodowego Obserwatorium w Brazylii. Ten ciek wodny, nazwany Hamza, znajduje się na około 4 kilometrach głębokości, pod Amazonką, w Brazylii.

Islandia: Wiercenie geotermiczne dotarło do magmy!

Próbując dotrzeć do wody „superkrytycznej”, która ma znajdować się w głębokościach pola geotermicznego Krafla w Islandii, geolodzy zostali bardzo mile zaskoczeni. Wiercenie w rzeczywistości pozwoliło im dotrzeć aż do magmy. Jest to bardzo rzadki wypadek, który zresztą ma być dopiero drugim w historii. Dostarczył on informacji na temat procesów magmowych związanych z wulkanami.

Durban: klimat może poczekać

Szczyt na temat klimatu, który miał miejsce w 2011 roku w Durbanie, w Republice Południowej Afryki, zakończył się z trzydziestogodzinnym opóźnieniem, w stosunku do przewidzianego planu. Zresztą, bez tych dodatkowych trzydziestu godzin, szczyt ten byłby katastrofą bez precedensu, albowiem obradujące państwa nie ustaliłyby dosłownie nic. W ostatecznym rozrachunku, jeżeli ten szczyt w ogóle przejdzie do historii to tylko i wyłącznie z powodu bardzo wyraźnej niechęci państw do podjęcia jakiejkolwiek decyzji.

Biopaliwa dla samolotów będą powstawane w akwakulturze?

Do wielu już lat, konstruktorzy samolotów oraz firmy lotnicze badają możliwość produkowania paliw z biomasy (czyli z roślin). Wyczerpywanie zasobów oraz gwałtowny wzrost cen na całym świecie popychają przemysł lotniczy w tym kierunku. Ale współzawodnictwo z roślinami spożywczymi oraz zajęcie gleb stanowią wielki problem i niedogodność.

Czy więc akwakultura jest rozwiązaniem? Akwakultura, czyli jak sama nazwa mówi, uprawy w wodzie. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich planuje się produkcję biopaliw na pustyni, z solirodu, przy pomocy kilku uprzejmych krewetek…

Nielinearność klimatu: czy jesteśmy gotowi na zmiany?


Raport francuskiej grupy GIEC przywołuje wzrost powierzchni oceanów o 20 – 60 centymetrów, pod koniec wieku. Jednakże, niektóre prace przewidują o wiele większy wzrost: od 0,75m i 1,90 m w niektórych regionach, a nawet pięć metrów w innych regionach naszej planety, według arykułu opublikowanego przez ekspertów. Przyczyna? Zbyt duże topnienie pokrywy lodowej.

Komentarze do: Top 2011: środowisko nam podlega … i nas zaskakuje

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz