Szukaj

Termometry rtęciowe wycofane z aptek

Podziel się
Komentarze0

Od kwietnia w Polsce nie będzie można kupić wyrobów medycznych zawierających rtęć, m.in. termometrów i ciśnieniomierzy. Chociaż rtęciowe termometry i aparaty do pomiaru ciśnienia krwi zostaną wycofane ze sprzedaży, będzie można ich nadal używać. Ograniczenie, które zacznie obowiązywać od 3 kwietnia, wynika z konieczności dostosowania polskich przepisów dot. produkcji i sprzedaży wyrobów medycznych do dyrektywy UE z 2007 r.Termometry rtęciowe mogą być zastąpione elektronicznymi. Dokładność pomiaru temperatury jest taka sama. Cena termometru elektronicznego może być od kilku do kilkunastu razy wyższa niż rtęciowego.

Ciśnieniomierze rtęciowe mogą być w pełni zastąpione aparatami elektronicznymi. Są one proste w obsłudze i w większości przypadków nie wymagają ingerencji użytkownika w proces pomiarowy. Zmierzone wartości ciśnienia (skurczowego i rozkurczowego) są możliwe do wielokrotnego odtworzenia po zakończeniu pomiaru. Jednak może się zdarzyć, że jest on mniej dokładny. Dlatego co pewien czas ciśnieniomierze powinny być testowane.

Zobacz również:Jak podkreśla Komisja Europejska, rtęć jest bardzo toksyczna dla ludzi, ekosystemu i środowiska. Kiedy produkty, w których jest zawarta, stają się odpadami, może przekształcić się w metylortęć - swoją najbardziej toksyczną formę.

W tej postaci bardzo łatwo przenika do środowiska, szczególnie do wody i organizmów wodnych. KE oblicza, że rocznie w UE wykorzystuje się w produkcji urządzeń pomiarowych 33 tony rtęci, z czego 25-30 ton - tylko w termometrach. Ocenia się, że 80-90 proc. wszystkich produkowanych urządzeń z rtęcią używa się w domach.

Rtęć łatwo przedostaje się do łańcucha pokarmowego. Najbardziej zagrożone zatruciem są dzieci, jeszcze bardziej płody, których układ nerwowy dopiero się rozwija. W organizmie rtęć może uszkadzać mózg i nerwy, zaburzać koordynację i widzenie.(PAP)

Komentarze do: Termometry rtęciowe wycofane z aptek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz