Szukaj

Terapia przeciwko guzom kości uśmierza ból pacjentów

Podziel się
Komentarze0

Pacjenci z rakiem, który dał przerzuty na kości, często są leczeni radioterapią, która ma łagodzić bóle. Jeżeli ta metoda nie działa, istnieje inna skuteczna opcja, według rezultatów nowego badania klinicznego. Badanie przeprowadzili naukowcy z Kimmel Cancer Center i przedstawili je na konferencji naukowej American Society of Clinical Oncology.Dr Mark Hurwitz mówi: - Terapia ablacyjna MRIgFU (ang. magnetic resonance image-guided focused ultrasound) znacząco zredukowała ból u 67% pacjentów.

Urządzenie do wykonywania tego zabiegu, znane jako ExAblate, emituje wiązki ultradźwięków, które rozgrzewają i niszczą guz kości.

Ból jest powszechnym i upośledzającym objawem przerzutów raka na kości. Wiele nowotworów daje tego typu przerzuty; duża część pacjentów żyje z tymi guzami przez kilka lat, a jakość ich życia znacznie spada.

W październiku 2012 Food And Drug Administration zatwierdziła ExAblate jako terapię drugiego rzutu bolesnych metastatycznych nowotworów kości. ExAblate jest stosowany także w leczeniu mięśniaków macicy.


Dr Hurwitz mówi: - Odpowiedź naszych pacjentów na ExAblate była równie dobra co na radioterapię.

Zabieg ten oferuje wiele korzyści, w porównaniu do innych metod. Jest nieinwazyjny i dostarcza więcej szczegółowych anatomicznych informacji, dzięki czemu lekarze mogą być pewni, że w trakcie zabiegu nie zniszczą krytycznych struktur, takich jak naczynia krwionośne i nerwy.

ExAblate daje możliwość monitorowania temperatury w niszczonym guzie, a także w sąsiadujących tkankach, co pozwala na zredukowanie ryzyka przypadkowego uszkodzenia normalnych tkanek i narządów.

W badaniu Kimmel Cancer Center wzięło udział 142 pacjentów, którzy albo nie odpowiedzieli, albo nie mogli poddać się normalnemu zabiegowi radioterapii. Trzy miesiące po zabiegu ExAblate, 67% uczestników donosiło o mniejszym bólu, w porównaniu do grupy placebo.

Dr Hurwitz podsumowuje: - Zabieg wykonaliśmy raz, a odpowiedź pojawiła się w ciągu kilku dni.

Komentarze do: Terapia przeciwko guzom kości uśmierza ból pacjentów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz