Szukaj

Terapia PAP leczy objawy depresji

Podziel się
Komentarze0

W ostatnio przeprowadzonym badaniu nad depresją i bezdechem w Cleveland Clinic, 779 pacjentów z bezdechem sennym zauważyło u siebie poprawę samopoczucia, mimo stałych problemów z układem oddechowym. W badaniu wzięło udział 779 chorych z obturacyjnym bezdechem sennym (OBS). Pacjenci zostali poproszeni o wypełnienie standardowego formularza PHQ-9, mającego na celu ocenę objawów depresyjnych, które są niezwykle częste u osób z OBS.Badane osoby wypełniły ten sam formularz po stosowaniu terapii PAP. Okazało się, że chorzy, którzy używali PAP co najmniej cztery godziny w trakcie snu, mogli pochwalić się znaczną poprawą samopoczucia.

"Poprawa wyników u tych osób jest znacząca. Uwzględniliśmy fakt, że część z nich przyjmuje leki antydepresyjne, jednak mimo to, działanie PAP także pomaga im poczuć się lepiej" - powiedział Charles Bae, główny badacz.

"Ciekawe jest również odkrycie, że na samopoczucie pacjentów wpływa także ich stan cywilny. Inaczej na terapię reagowały single, a inaczej osoby po rozwodzie. U wszystkich jednak odnotowano poprawę”- podkreślił.


OSA (ang. obstructive sleep apnea) jest zjawiskiem sennym, podczas którego pojawiają się problemy związane z oddychaniem. Zaburzenia występują, kiedy tkanka w tylnej części gardła podwija się i blokuje drogi oddechowe, co sprawia, że następuje czasowe wstrzymanie oddechu w czasie snu.

OSA zakłóca sen i może zwiększać ryzyko innych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca i udar mózgu.

Terapia PAP utrzymuje drogi oddechowe otwarte, za pomocą wtłaczania w nie stałego strumienia powietrza. Powietrze jest dostarczane do dróg oddechowych za pomocą maski zakładanej na nos.

Cleveland Clinic to jeden z najważniejszych ośrodków, zajmujących się badaniem efektów terapii PAP, a także jej związków z objawami depresji.

Formularz PHQ-9 to narzędzie wspomagające standardowe działania lekarzy, a także niezbędny już element trafnej diagnozy depresji.

Abstrakt badań zaprezentowany został podczas tegorocznej konferencji SLEEP w Bostonie.

Komentarze do: Terapia PAP leczy objawy depresji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz