Szukaj

Technika PRP poprawia wyniki leczenia pacjentów z “łokciem tenisisty”

Podziel się
Komentarze0

Osiemdziesiąt cztery procent pacjentów cierpiących na syndrom zwany przewlekłym łokciem tenisisty (ang. lateral epicondylar tendinopathy), doświadczało znacząco mniejszego bólu i mniejszej wrażliwości w łokciu w ciągu sześciu miesięcy po leczeniu PRP (ang. platelet rich plasma, plazma bogatopłytkowa), według badania zaprezentowanego na spotkaniu naukowym 2013 Annual Meeting of the American Academy of Orthopaedic Surgeons (AAOS).Jak informują badacze, jest to największe w historii badanie w tej dziedzinie, obejmujące wiele instytucji naukowych.

Łokieć tenisisty to powszechna, bolesna dolegliwość dotykająca 1 – 2% populacji.

W omawianym badaniu, 230 pacjentów z tym przewlekłym schorzeniem, którzy nie odpowiedzieli na tradycyjne terapie, było leczonych w 12 placówkach medycznych w USA.

Pacjenci zostali przydzieleni w sposób losowy do dwóch różnych grup. Jedna otrzymywała zastrzyk PRP (zrobiony z ich własnych stężonych płytek krwi), druga otrzymywała placebo, podawane z lekiem przeciwbólowym w miejsce bólu.


W 12 tygodniu terapii, 55.1% pacjentów leczonych PRP doświadczyło znaczącego zmniejszenia bólu, w porównaniu do 47.4% z grupy placebo.

Poziom tkliwości w łokciu również doświadczył spadku: w grupie kontrolnej, 37.4% osób PRP skarżyło się na ten objaw, w porównaniu do 48.4% z grupy placebo.

W 24 tygodniu, 71.5% pacjentów z grupy PRP donosiło o zmniejszeniu bólu, w porównaniu do 56.1% z grupy placebo.

W szóstym miesiącu, już 83.9% pacjentów z grupy PRP donosiło o zmniejszeniu bólu i tkliwości w łokciu, w porównaniu do 65.9% ludzi z grupy placebo.

Komentarze do: Technika PRP poprawia wyniki leczenia pacjentów z “łokciem tenisisty”

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz