Szukaj

Tamiflu - gratis dla chorych

Podziel się
Komentarze2

16 ton tamiflu sprowadzono na Ukrainę. Leki zakupiono bezpośrednio od producenta. Dzięki temu zaoszczędzono 140 mln hrywien (50 mln zł). Premier Julia Tymoszenko dodała, że preparat trafi do szpitali całego kraju a chorzy mają otrzymać go bezpłatnie. Zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu zostanie zakupione kolejne 300 tysięcy opakowań preparatu. Wczoraj na Ukrainę dotarła pomoc z Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii. Są to przede wszystkim maski ochronne oraz lek Tamiflu i szczepionki.Główny Inspektor Sanitarny Andrzej Wojtyła poinformował, że w województwach graniczących z Ukrainą - gdzie rośnie liczba chorych i ofiar grypy - nie zaobserwowano wzrostu zachorowań na infekcje grypowe ani grypopochodne.

Ministerstwo zdrowia zapowiadało, że chce, by szczepionka była dostępna nie tylko dla grup ryzyka, ale także w aptekach. - Prowadzimy działania w tym kierunku - podkreśla wiceminister zdrowia Adam Fronczak.

Zobacz: Cena Tamiflu 120 złotych - rząd nie chce refundacji


Nie kupimy żadnej szczepionki, dopóki nie będzie pewności, że preparat jest bezpieczny dla pacjentów - oznajmiła minister zdrowia Ewa Kopacz.

Państwowy Zakład Higieny na stronie internetowej informuje, że tamiflu może być stosowany od 13. roku życia także profilaktycznie. Inni specjaliści twierdzą, że podaje się go dopiero po wystąpieniu objawów grypy. Aby zadziałał, należy go przyjąć w ciągu 24 godzin od momentu stwierdzenia choroby.

Światowa Organizacja Zdrowia wręcz przestrzega przed profilaktycznym stosowaniem tamiflu.

Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem preparatu Tamiflu u pacjentów w wieku 13 lat i starszych (obserwowane u więcej niż 1 pacjenta na 10) to ból głowy i nudności. U dzieci w wieku od 1–12 lat najczęstsze działania niepożądane (obserwowane u więcej niż 1 pacjenta na 10) to wymioty i biegunka – podobne działania niepożądane obserwuje się u dzieci poniżej 1. roku życia. Pełny wykaz działań niepożądanych związanych ze stosowaniem preparatu Tamilu znajduje się w ulotce dla pacjenta.

Preparatu Tamiflu nie należy stosować u osób, u których może występować nadwrażliwość (uczulenie) na oseltamiwir lub którykolwiek składnik preparatu.

Komentarze do: Tamiflu - gratis dla chorych (2)

O
~O 12-11-2005 14:38

co stosować w profilaktyce grypy

2

Napisał/a Pan/Pani ze eksperci zabraniaja stosowacTamiflu profilaktycznie ale nie napisał/a Pan/Pani co zapobiega tej chorobie... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze