Szukaj

Szybszy metabolizm - szybsza śmierć

Podziel się
Komentarze0

Z najnowszych badań wynika, że wyższe tempo metabolizmu wskazuje na wyższe prawdopodobieństwo krótszego życia, gdyż większa ilość przetworzonej energii może przyśpieszać starzenie się ludzi.


Wyższe obroty energii związane są z krótszym życiem zwierząt, jednak ilość dowodów na tego rodzaju zależność w przypadku ludzi jest ograniczona. Aby zbadać czy wyższe tempo metabolizmu jest związane ze starzeniem się ludzi, naukowcy sprawdzili, czy wydatek energetyczny - mierzony w komorze metabolicznej przez 24 godziny oraz podczas odpoczynku - może pomóc w określeniu umieralności.

- Zaobserwowaliśmy, że wyższe endogeniczne tempo metaboliczne - tzn. ilość energii zużytej przez organizm do prawidłowego funkcjonowania - jest czynnikiem ryzyka dla wcześniejszej śmierci - powiedział główny autor badania, Reiner Jumpertz z National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases w Phoenix.


- Zwiększone tempo metabolizmu może prowadzić do wcześniejszego uszkodzenia narządów (a w efekcie do przyspieszonego starzenia), prawdopodobnie za sprawną substancji toksycznych produkowanych wraz ze wzrostem ilości przetworzonej energii.

- Ważne jest, aby pamiętać, że dane te nie mają zastosowania do zużycia energii związanego z ćwiczeniami fizycznymi - dodał Jumpertz. 

We wspomnianym badaniu naukowcy poddali analizie 652 ochotników nie chorujących na cukrzycę.

- Wyniki tego badania mogą nam pomóc zrozumieć niektóre z podstawowych mechanizmów starzenia się ludzi i wskazać, dlaczego obniżenie tempa metabolizmu, np. poprzez dietę niskokaloryczną, korzystnie wpływa zdrowie - powiedział Jumpertz.

Komentarze do: Szybszy metabolizm - szybsza śmierć

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz