Szukaj

Szczepionka przeciwko czerniakowi zawodzi w badaniach

Podziel się
Komentarze0

Eksperymentalna szczepionka antynowotworowa firmy GlaxoSmithKline zawiodła w próbach klinicznych z udziałem pacjentów chorych na czerniaka złośliwego. Laboratorium zapowiedziało jednak, że będzie kontynuować III fazę badania nad szczepionką MAGE-A3, aby przekonać się, czy może ona być skuteczna u podgrupy pacjentów z konkretną sygnaturą genetyczną.Prowadzona próba ma dwa cele: sprawdzenie działania szczepionki w populacji ogólnej oraz w jednej konkretnej podgrupie chorych, a więc może jeszcze się okazać, że lek nie jest skuteczny w populacji ogólnej, ale odnosi sukcesy w tej szczególnej grupie pacjentów.

Odwrotnie do tradycyjnych szczepionek prewencyjnych, MAGE-A3 jest przeznaczona dla osób, u których choroba już się rozwinęła. Jej zadaniem jest wspomaganie układu immunologicznego w zapobieganiu nawrotowi czerniaka złośliwego po operacji chirurgicznej.


Poza GSK, inne firmy, takie jak Bristol-Myers Squibb, Roche i Merck także prowadzą badania kliniczne nad innowacyjnymi lekami, które wspomagają układ odpornościowy, ale laboratorium GlaxoSmithKline wyprzedziło je wszystkie ze swoją MAGE-A3.

W ciągu ostatnich dekad naukowcy przekonali się, że szczepionki antynowotworowe są trudne do opracowania. Przykładowo KGaA niemieckiego laboratorium Merck, która miała przeciwdziałać rakowi płuc, zawiodła w testach klinicznych w grudniu 2012.

Szczepionka GSK była opracowana dla pacjentów, u których nowotwór wyraża gen MAGE-A3 powiązany z rakiem, co zdarza się u ok. 65% pacjentów z czerniakiem złośliwym w III stadium.

Aktualnie GSK prowadzi także badanie nad skutecznością MAGE-A3 w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuc. Pierwsze dane z tej próby będą znane już w pierwszej połowie 2014.

Komentarze do: Szczepionka przeciwko czerniakowi zawodzi w badaniach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz