Szukaj

Szczepionka na boreliozę coraz bliżej?

Podziel się
Komentarze1

Naukowcy określili struktury 13 szczepów bakterii wywołujących boreliozę - odkrycie to może przyśpieszyć proces diagnozowania oraz ułatwić zapobieganie i leczenie choroby.


Ilość stwierdzonych przypadków zachorowań na boreliozę - która może uszkodzić układ nerwowy, serce, skórę oraz stawy - drastycznie wzrosła w przeciągu ostatnich 10 lat w Stanach Zjednoczonych i Europie. Choroba ta przenoszona jest poprzez ukąszenie zakażonego kleszcza.

- Motorem do naszych badań było zaobserwowanie, iż niektóre rodzaje bakterii boreliozy mogą być bardziej inwazyjne od innych. Chcieliśmy ustalić dlaczego tak się dzieje oraz jak można rozpoznać to prawidłowo - powiedział dr Steven E. Shutzer z University of Medicine and Dentistry New Jersey Medical School (UMDNJ) w komunikacie prasowym.


Mimo iż przyczyna boreliozy znana jest już od 27 lat, nadal nie opracowano skutecznej szczepionki dla ludzi.

- Od dłuższego czasu badania w tym kierunku stoją w miejscu, gdyż posiadaliśmy niepełną mapę genetyczną tych bakterii. Dzięki naszym badaniom jesteśmy teraz w stanie rozpocząć pracę nad nowymi testami i metodami leczenia - powiedział współautor badania dr Benjamin Luft z Sony Brook University w Nowym Jorku.

Wyniki badania sfinansowanego przez National Institutes of Health ukazało się w internecie przed wydaniem druku czasopisma Journal of Bacteriology.

Komentarze do: Szczepionka na boreliozę coraz bliżej? (1)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze