Szukaj

Szczepionka na alergie

Podziel się
Komentarze1

Szczepionka opracowana przez naukowców z Uniwersytetu w Uppsali zawiera fragmenty przeciwciał o nazwie immunoglobuliny klasy E. Szwedzcy badacze zaobserwowali, że podając psom i szczurom szczepionkę zawierającą fragmenty IgE można spowodować, że ich organizm zaczyna rozpoznawać ten typ przeciwciał jako białka obce.

Komórki odporności podejmują wówczas produkcję specjalnych przeciwciał, których zadaniem jest nie tylko neutralizacja składników szczepionki, ale też własnych IgE. Dzięki temu poziom IgE w organizmie powinien spaść, a objawy alergii - ulec złagodzeniu.

Okazało się, że u szczurów szczepionka faktycznie wywołała spadek poziomu IgE - nawet o 90 proc., a objawy alergiczne złagodniały. Także u psów podanie szczepionki sprzyjało obniżeniu IgE.


Zdaniem autorów, ich wyniki rodzą nadzieję, że nowa szczepionka ma szanse stać się skuteczną metodą łagodzenia reakcji alergicznych również u ludzi. Dotyczyłoby to zwłaszcza krajów rozwiniętych, w których alergie stały się obecnie większą plagą, niż zakażenia pasożytnicze. Zastosowanie szczepionki obniżającej poziom IgE wśród mieszkańców tych krajów nie powinno więc mieć szczególnie negatywnych skutków dla zdrowia.

Komentarze do: Szczepionka na alergie (1)

Veron
Veron 17-03-2010 11:29

Szczepionka

1

Taka szczepionka to chyba dość odległa przyszłość. W każdym razie ja mam alergię na pyłki traw i zaczęłam się odczulać. Po roku już zauważyłam znaczną poprawę. Dlatego wydaję mi się, że to najlepszy sposób walki z alergi... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze