Szukaj

Szczepienia dla osób dorosłych

Podziel się
Komentarze0

Tylko około 8 proc. Polaków szczepi się przeciwko grypie. To stanowczo za mało, biorąc pod uwagę ryzyko ciężkich powikłań tej choroby. Dlatego zdaniem ekspertów przynajmniej w grupach ryzyka odsetek zaszczepionych powinien radykalnie wzrosnąć.

Szczepienia dla osób dorosłych

Według rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szczepionka jest zalecana przede wszystkim dla małych dzieci – od 6. miesiąca do 3. roku życia. Kolejne grupy to dzieci i dorośli z chorobami przewlekłymi, pensjonariusze domów opieki, pracownicy służby zdrowia  oraz wszystkie osoby po 50. roku życia. O konsekwencjach ewentualnej infekcji wirusem grypy powinni też pamiętać ludzie zdrowi i sprawni, aktywni, którzy przy dużym obciążeniu stresem, obowiązkami szkolnymi, zawodowymi czy domowymi, albo z powodu innych przyczyn mogą mieć osłabioną odporność.

Niestety, zapomina się o zagrożeniu tężcem – chorobą, która może prowadzić do ciężkich powikłań, a nawet zakończyć się zgonem. Dawka przypominająca szczepionki powinna być przyjmowana co 10 lat. W przypadku zgłoszenia się  pacjenta z zanieczyszczoną raną do SOR-u, jeśli  nie był  on dawno szczepiony, otrzymuje rutynowo anatoksynę przeciwtężcową. Trzeba pamiętać, że wielkość skaleczenia przy kontakcie z ziemią nie ma znaczenia. Groźne są nawet niewielkie zadrapania.


Dorośli powinni (zgodnie  z zapisami w Programie Szczepień Ochronnych 2012 i 2013- szczepienia zalecane) skorzystać ze szczepionki trójskładnikowej – przeciw tężcowi, błonicy i krztuścowi, przeznaczonej specjalnie dla dorosłych. Dorośli również chorują na krztusiec, jednak objawy są mniej specyficzne, więc choroba często nie jest u nich rozpoznawana. Tymczasem jeśli chory ma kontakt z maleńkim, jeszcze nie w pełni uodpornionym  dzieckiem, może je narazić na ogromne niebezpieczeństwo ciężkiego przebiegu krztuśca.

Starsi mogą też pomyśleć o szczepieniu przeciw pneumokokom. Na rynku jest dostępna szczepionka dla osób po 65. roku życia, zapobiegająca pneumokokowym zapaleniom płuc, które dla starszej osoby, cierpiącej np. na przewlekłe schorzenia układu krążenia czy oddechowego, są zawsze niebezpieczne.

Nie wolno bagatelizować zagrożenia odkleszczowym zapaleniem mózgu, grożącym ciężkimi powikłaniami neurologicznymi.

Standardem powinno być szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Prawidłowo podana seria trzech dawek szczepionki zabezpiecza właściwie na całe życie.
Nastoletnie dziewczęta dla ochrony przed rakiem szyjki macicy powinny być szczepione przeciwko wirusowi HPV.

Komentarze do: Szczepienia dla osób dorosłych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz