Szukaj

Szansa na udoskonalenie leków stosowanych w walce z rakiem oraz innymi chorobami

Podziel się
Komentarze0

Nawet gdy odpoczywamy, w naszych ciałach zachodzi mnóstwo procesów. Można to porównać do mikroskopijnego miasta w godzinach szczytu, w którym miliardy komórek patrolują ulicę, dokonują napraw czy też transportują ważne ładunki. Aby wszystko pracowało jak należy, musi istnieć czynnik odpowiedzialny za organizację tych prac.W ludzkim ciele funkcję tą spełniają kinazy białkowe, których zadanie polega na przekazywaniu sygnałów, dzięki którym określone komórki zaczynają bądź przestają pracować.

Tymczasem naukowcy z uniwersytetu w Georgii odkryli, iż niektóre części kinaz białkowych, poprzednio uważane za niefunkcjonalne, mogą kontrolować najważniejsze funkcje całych cząsteczek.

Wyniki tych badać mogą wkrótce przyczynić się do udoskonalenia leków służących do walki z różnymi poważnymi chorobami, począwszy od cukrzycy, a na raku skończywszy.

Doktor Natarajan Kannan, odpowiedzialny za te badania, wyjaśnia, że ich główny cel polegał na lepszym zrozumieniu zasad funkcjonowania cząsteczek białkowych.


Prawidłowo funkcjonujące kinazy białkowe odpowiadają za kluczowe dla naszego ciała procesy komórkowe. Jednak w momencie, gdy dochodzi do zaburzeń w działaniu tych protein, zaczynają one odgrywać główną rolę w rozwoju różnych poważnych chorób, wliczając w to Alzheimera, cukrzycę, choroby układu krążenia oraz różne formy raka.

Naukowcy od lat wiedzą o wpływie wadliwych protein na organizm człowieka, dlatego często przepisują leki hamujące rozwój kinaz, aby spowolnić lub zatrzymać ich destrukcyjne działanie.

Badacze z uniwersytetu w Georgii mają nadzieję, iż ich odkrycie pozwoli nie tylko na opracowanie nowych form leczenia, ale też udoskonali istniejące już leki.

Lepsze zrozumienie procesów, w jakich kinazy stają się aktywne, by następnie ponownie się zdezaktywować, umożliwi taką modyfikację leków, która pozwoli uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z tworzeniem nowych środków leczniczych.

Pomimo iż badania nad lekami powstrzymującymi rozwój tylko wadliwych kinaz są nadal w fazie testów, naukowcy są pewni, iż ich odkrycie będzie miało głęboki wpływ na przemysł farmaceutyczny oraz na nowy sposób pojmowania podstawowych składowych ludzkiego ciała.

Komentarze do: Szansa na udoskonalenie leków stosowanych w walce z rakiem oraz innymi chorobami

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz