Szukaj

Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego w kierunku prewencji globalnego problemu zdrowotnego!

Podziel się
Komentarze0

7 maja obchodzony był Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), rokrocznie z powodu tej choroby umiera 9,4 miliona osób, co czyni nadciśnienie najczęstszym czynnikiem ryzyka śmierci na świecie.


Z okazji Światowego Dnia, w ramach programu „Cała Polska leczy nadciśnienie” zostanie przeprowadzona akcja pomiaru ciśnienia pod wybranymi liceami ogólnokształcącymi w pięciu miastach Polski: w Poznaniu, Bydgoszczy, Łodzi, Katowicach oraz Gdańsku.

W dniu Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego program Cała Polska leczy nadciśnienia wraz ze studentami z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny (IFMSA) wykona pomiar ciśnienia tętniczego wśród maturzystów, nauczycieli, rodziców uczniów oraz przechodniów. Poprzez to działanie organizatorzy kampanii chcą obalić mit, że problemy z wysokimi wartościami ciśnienia mogą mieć jedynie osoby starsze. Według statystyk WHO stale obniża się wiek chorych, co spowodowane jest między innymi problemem z nadwagą i otyłością, a to sprzyja nadciśnieniu. Oprócz udziału w maturalnym badaniu ciśnienia, mierzący się z egzaminem dojrzałości będą mogli dowiedzieć się również, jak radzić sobie ze stresem i od wczesnych lat młodości zapobiegać nadciśnieniu. 


Edukacja i profilaktyka – wystarczy kilka prostych zmian

Według kardiologów i hipertensjologów nadciśnienie tętnicze, jako choroba cywilizacyjna, powoli staje się epidemią XXI wieku. Z badań epidemiologicznych wynika, że co trzeci Polak ma nieprawidłowe ciśnienie krwi. Tylko ok. 30 – 50% osób zdaje sobie z tego sprawę, a prawie połowa wiedząc o nadciśnieniu, nie leczy go lub robi to nieskutecznie. Jedynie u niewielkiego odsetka chorych ciśnienie krwi jest dobrze kontrolowane. To zdecydowany obszar do poprawy, ponieważ zgodnie z opiniami specjalistów z nadciśnieniem tętniczym można wygrać dzięki prostym zmianom stylu życia.

W trosce o nasze zdrowie

Z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego wolontariusze programu „Cała Polska leczy nadciśnienie” będą nie tylko mierzyli ciśnienie, ale także będą zachęcać do wykonywania samodzielnych pomiarów w domu. Ciekawe czy ich porady zapadną w głowach przyszłych studentów.

Więcej informacji na temat profilaktyki i skutecznego leczenia ciśnienia tętniczego, a także technik poprawnego pomiaru ciśnienia znaleźć można na stronie www.e-medycyna.pl/cpln.

Komentarze do: Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego w kierunku prewencji globalnego problemu zdrowotnego!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz