Szukaj

Światowa Organizacja Zdrowia w trosce o prawidłowe wartości ciśnienia

Podziel się
Komentarze0

7 kwietnia 2013 roku będziemy obchodzić kolejny, sześćdziesiąty trzeci już Światowy Dzień Zdrowia. Każdego roku jego motyw przewodni poświęcony jest innej tematyce, która wskazuje na priorytetowe problemy w zakresie zdrowia publicznego na świecie.


Tegoroczne święto odbywa się pod hasłem „Pod presją – kontroluj swoje ciśnienie krwi” rozpoczynając międzynarodową kampanię prozdrowotną w obszarze profilaktyki i leczenia nadciśnienia tętniczego. Edukacja na ten temat prowadzona będzie do końca 2013 roku.

Główną ideą Światowego Dnia Zdrowia w 2013 roku jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat przyczyn i skutków nadciśnienia tętniczego. Z aktualnych badań epidemiologicznych wynika, że co trzeci Polak ma nieprawidłowe ciśnienie krwi. Tylko ok.

30 – 50% osób zdaje sobie z tego sprawę, a prawie połowa wiedząc o nadciśnieniu, nie leczy go lub robi to nieskutecznie. Jedynie u niewielkiego odsetka chorych ciśnienie krwi jest dobrze kontrolowane.

Nadciśnienie tętnicze chorobą cywilizacyjną

Wysokie ciśnienie krwi jest poważną dolegliwością, która w znaczący sposób zwiększa ryzyko choroby serca i nerek. U wielu osób przebiega bezobjawowo, dlatego nazywana jest „cichym zabójcą”. Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. O wysokim lub podwyższonym ciśnieniu krwi, czyli o nadciśnieniu tętniczym, mówimy wówczas, gdy ciśnienie tętnicze w kilkukrotnych pomiarach przekracza wartości uznane za prawidłowe. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami przyjętymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wartość ciśnienia krwi wynosząca 140/90 mmHg stanowi granicę między ciśnieniem prawidłowym (norma: 130/85 mmHg) a podwyższonym. Potwierdzony kilkoma pomiarami wzrost wartości ciśnienia powyżej 140/90 mmHg może oznaczać nadciśnienie tętnicze, niezależnie od wieku pacjenta.


Edukacja i profilaktyka

O tym, jak ważne w przypadku każdej choroby są edukacja społeczna i profilaktyka, nie trzeba nikogo przekonywać. Wiedza na temat danej choroby, a – co za tym idzie – umiejętność skutecznego przeciwdziałania jest najważniejszym elementem prewencji nadciśnienia. Organizacje takie jak WHO czy Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego przekonują, że wprowadzenie kilku zmian w stylu życia może wspomóc obniżenie wysokich wartości ciśnienia krwi oraz zapobiec powstaniu choroby. Wyróżniane jest pięć podstawowych zasad, których należy przestrzegać:
  • obniżenie masy ciała,
  • regularna aktywność fizyczna,
  • rezygnacja z palenia papierosów,
  • ograniczenie spożywania napojów alkoholowych
  • ograniczenie zużycia soli.

„Cała Polska leczy nadciśnienie”

Idea tegorocznych działań WHO spotyka się z prowadzoną w Polsce już od ponad roku kampanią „Cała Polska leczy nadciśnienie”. Od początku istnienia realizuje ona teoretyczne i praktyczne aktywności kierowane do mieszkańców całej Polski. Dzięki takim inicjatywom jak lokalne spotkania edukacyjne dla pacjentów, ogólnopolski konkurs na „SmaDASHny posiłek”, czy cotygodniowe bezpłatne pomiary ciśnienia w placówkach medycznych w całej Polsce, zespół programu zwiększa świadomość problemu w społeczeństwie oraz zaprasza do wspólnej walki z nadciśnieniem.

Więcej o nadciśnieniu tętniczym oraz skutecznych sposobach profilaktyki tej choroby można dowiedzieć się dzięki portalowi programu „Cała Polska leczy nadciśnienie” – www.e-medycyna.pl/cpln. Znajdują się tam informacje na temat kampanii, porady, ciekawostki, a także przepisy na dania zgodne z dietą DASH – dietą dla nadciśnieniowców. Program zaprasza również na regionalne spotkania edukacyjne. Najbliższe odbędzie się
13 kwietnia w Krakowie.

Nie czekaj i rozpocznij z nami walkę o zdrowie!

Komentarze do: Światowa Organizacja Zdrowia w trosce o prawidłowe wartości ciśnienia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz