Szukaj

Suplementy calcium podwyższają ryzyko chorób serca

Podziel się
Komentarze0

Zażywanie suplementów wapnia jest niestety odradzane z całą stanowczością przez British Medical Journal, po publikacji badania wykazującego, że może to podwyższać o całe 30% ryzyko wystąpienia problemów sercowych.Nawet osoby cierpiące już na osteoporozę powinne zastanowić się conajmniej dwa razy, zanim zażyją calcium. Tak przynajmniej jest konkluzja, do której docieramy w artykule wstępnym do tego specjalistycznego przeglądu medycznego, na temat badnia przeprowadzonego przez Iana Reida i opublikowanego na stronach British Medical Journal.

Badanie, które regrupuje 11 prób klinicznych, było przeprowadzone na 12 000 ludzi w wieku powyżej 40 lat, których poproszona bądź o zażywanie 500 mg calcium dziennie, bądź o zażywanie placebo. Badanie to trwało 3 i pół roku.


Rezultat: ci, który zażywali pastylki calcium, byli o 30% bardziej narażeni na ucierpienie z powodu jakiegoś problemu sercowego, niż ci, którzy zażywali placebo.

Badanie to nie odnosiło się specjalnie do powodów, które mogłyby wyjaśnić zaostrzone ryzyko pojawienia się problemów sercowo-naczyniowych. Autorzy jednak wysuwają hipotezę, że suplementy calcium, nawet jeśli zwiększają jedynie w dość skromnym stopniu gęstość kości, to mogą wywołać zwapnienie naczyniowe, które mogą okazać się w rzeczywistości bardzo problematyczne.

Poza tym, autorzy badań każą jeszcze odpowiednio docenić wagę informacji, iż suplementy wapniowe chronią przez złamaniami jedynie w sposób marginalny.

Komentarze do: Suplementy calcium podwyższają ryzyko chorób serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz