Szukaj

Stwardnienie rozsiane: lek z konopi indyjskich we Francji?

Podziel się
Komentarze0

Konopie indyjskie przepisywane na receptę? Być może już wkrótce we Francji, gdzie rząd wypowiedział się na korzyść terapii opartej na tej roślinie. Marisol Touraine, francuska Minister Zdrowia, poprosiła agencję ds. leków (ANSM, Agence du médicament) o przyjrzenie się w szczególności Sativeksowi.



Sativex to produkt już sprzedawany w większości krajów europejskich i wskazany w uśmierzaniu bólów neuropatycznych u dorosłych cierpiących na stwardnienie rozsiane.

W 2005 to Kanada jako pierwsza na świecie zatwierdziła Sativex. Lek ma postać sprayu, a pacjent dawkuje go sobie sam pod język lub na wewnętrzną stronę policzka, dzięki pompie dozującej.


Bóle neuropatyczne w stwardnieniu rozsianym są często źle leczone i słabo kontrolowane. W krajach, gdzie Sativex został zatwierdzony, pacjenci mają do dyspozycji opcję terapeutyczną pozwalającą łagodzić najpowszechniejszy objaw choroby.

Ocenia się, że 1 chory na 2 cierpi z powodu przewlekłych bólów neuropatycznych. Chorzy opisują je jako wrażenie pieczenia, zimna bądź mrozu w kończynach, najczęściej w dolnych.

W 2009 badanie wykazało, że Sativex przynosi prawdziwą ulgę pacjentom, redukując zaburzenia snu związane z bólami. W trakcie prób klinicznych najczęściej pojawiającymi się skutkami ubocznymi były mdłości, zmęczenie, otępienie, reakcje w jamie ustnej.

Komentarze do: Stwardnienie rozsiane: lek z konopi indyjskich we Francji?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz