Szukaj

Stwardnienie rozsiane: coraz bliżej opanowania zapalenia?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z University of Adelaide opublikowali swoje prace, które pokazują, iż możliwe jest kontrolowanie stwardnienia rozsianego (MS, multiple sclerosis). Dr Ian Comerford z School of Molecular and Biomedical Science przy University of Adelaide, z profesorem Shaun McColl oraz dwójką studentów Wendel Litchfield i Ervin Kara, skupili się na molekule znanej jako PI3Kgamma.PI3Kgamma jest związana z aktywacją i ruchem białych krwinek.

Dr Ian Comerford wyjaśnia: świat naukowy od pewnego czasu interesuje się PI3Kgamma w powiązaniu z innymi zaburzeniami zapalnymi u ludzi, takimi jak cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów. My połączyliśmy tę molekułę z MS.

Zespół badawczy wykazał, że PI3Kgamma jest kluczowa dla rozwoju eksperymentalnego autoimmunologicznego zapalenia mózgu i rdzenia (ang. experimental autoimmune encephalitis, EAE) w zwierzęcym modelu laboratoryjnym stwardnienia rozsianego.


Badacze wykazali też, iż genetyczne uszkodzenie, które wyłącza tę szczególną molekułę, oznacza również wysoką odporność na rozwój EAE, a tym samym ochronę układu nerwowego przed uszkodzeniami typowymi dla MS.

Kiedy molekuła ta jest obecna, pojawiają się poważne uszkodzenia w otoczce mielinowej centralnego układu nerwowego, które skutkują zapaleniem rdzenia kręgowego oraz utratą mieliny.

Naukowcy posłużyli się więc doustnym lekiem, który blokuje aktywność PI3Kgamma, kiedy tylko pojawiły się pierwsze oznaki choroby. Okazało się, że lek zahamował rozwój EAE oraz odwrócił kliniczne objawy MS.

Dr Ian Comerford wyjaśnia: nasze wyniki są bardzo interesujące. Mamy nadzieję, że przyszłe terapie będą mierzyły w tę molekułę (PI3Kgamma), aby ograniczyć szkody w centralnym układzie nerwowym.

Komentarze do: Stwardnienie rozsiane: coraz bliżej opanowania zapalenia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz