Szukaj

Stosowanie pestycydów szkodliwe dla roślin, zwierząt i ludzi

Podziel się
Komentarze0

Przez ostanie 30 lat pestycydy rozprzestrzeniły się w rolnictwie na całym świecie. Rocznie rolnicy zużywają około 2,5 mln ton tych chemikaliów, napędzając globalny biznes wart 35 mld dolarów. Co gorsza, im więcej używamy pestycydów, tym mniej są one skuteczne. Dlaczego więc szkodniki tak bardzo niszczą plony, skoro używamy tak dużo pestycydów?Żeby odpowiedzieć na to pytanie, warto przyjrzeć się chorobom drzew cytrusowych na Florydzie. Pewne insekty (psyllids) odwiedzały drzewa cytrusowe i zostawiały na nich bakterie, stopniowo zabijające uprawy. Obecnie Floryda przeżywa dziesięcioprocentową redukcję produkcji z powodu tej choroby drzew.

Pestycydy wywołują taki efekt, ponieważ oprócz szkodników zabijają również owady, które pełnią kluczową rolę w łańcuchu pokarmowym. Giną na przykład żeńskie osobniki, które powinny odżywiać się takimi insektami jak psyllids. Przez zabijanie niektórych osobników równowaga ekosystemu zostaje zaburzona.

Pestycydy wyrządzają więcej szkody niż pożytku?

Pestycydy pustoszą środowisko naturalne: zabijają całe kolonie pszczół. Miliardy pszczół znikają ze swoich naturalnych siedlisk, nie mogąc znieść trującego nektaru, który pobierają ze skażonych kwiatów.

Niektórzy ludzie są świadomi negatywnego wpływu pestycydów na gruczoły, takie jak tarczyca, nadnercza czy przysadka mózgowa. Te gruczoły kontrolują działanie hormonów odpowiedzialnych za wzrost, rozwój, płeć, zachowanie czy organy rozrodcze. Z tego powodu niektórzy myją owoce i warzywa przed spożyciem, jednak szkodliwe substancje nie znajdują się na ich powierzchni, ale są akumulowane w tkankach roślin.


Użycie pestycydów ciągle wzrasta. Tych chemikaliów użyto po raz pierwszy w 1998 roku, a obecnie są stosowane na większości konwencjonalnych upraw. Pestycydy przemieszczają się z gleby do roślin, które gromadzą te substancje w liściach i kwiatach, zanieczyszczając pyłek i nektar.

Najbardziej powszechnie używane są cztery rodzaje pestycydów: imidacloprids, aplikowany na takie uprawy jak pomidory i warzywa; thiamethoxam, używany zarówno do owoców, jak i warzyw; clothianidin stosowany w uprawie rzepaku, zbóż, ziemniaków i buraków cukrowych; dinotefuran, którym spryskuje się uprawy lub aplikuje bezpośrednio do gleby w uprawach warzyw liściastych czy ogórka.


Zaskakująco wysoki poziom pestycydów wykazany przez testy USDA

Badania prowadzone przez US Department of Agriculture (USDA) między rokiem 1999 a 2007 pokazały zaskakującą ilość pestycydów używanych w konwencjonalnym rolnictwie. Naukowcy odkryli, że 70% brokułów oraz 74% sałaty zawierało ślady imidaklopridu. Natomiast duże ilości tiametoksamu znaleziono w truskawkach i papryce.

Co więcej, poziom imidaklopridu w nektarze i pyłku eukaliptusa, jak stwierdzono, wynosił 550 PPM – taka ilość to trzykrotnie tyle, ile potrzeba, żeby zabić pszczoły, chcące zapylać te rośliny. Krople wody, które wydzielają się na powierzchni liści, również wykazały zawartość pestycydów – rośliny dosłownie pociły się chemikaliami.

Według The Journal of Economic Entomology, kiedy pszczoły piją wodę z drzew, które wyrosły z nasion pokrytych neonikotynoidami, umierają w ciągu kilku minut. Te same pestycydy, pozostając w glebie 500 dni lub nawet więcej, oddziałują na środowisko naturalne nawet dwa lata – zatruwają wodę, glebę, małe zwierzęta w niej żyjące oraz owady.

Co każdy z nas może zrobić?

• zaprzestać używania pestycydów i cieszyć się równowagą w ekosystemie;

• kupować organiczną żywność w małych, lokalnych sklepach – cenić moralność i zdrowie ponad pieniądze;

• zdać sobie sprawę, że rząd nie chroni nas przed szkodliwym działaniem chemikaliów. Mimo różnorakich praw regulujących wiele dziedzin życia, tak naprawdę rząd pozwala na stosowanie pestycydów, doprowadzając do powolnej dewastacji naszej planety;

• Podpisz petycję – pozwól, żeby twój głos coś zmienił http://petitions.moveon.org/sign/ban-systemic-pesticide.

Komentarze do: Stosowanie pestycydów szkodliwe dla roślin, zwierząt i ludzi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz