Szukaj

Sto lat temu, Amundsen dotarł do bieguna południowego

Podziel się
Komentarze0

Oto mija właśnie sto lat odkąd Norweg Roald Amundsen oraz jego zespół osiągnęli biegun południowy, tym samym stając się pierwszymi ludźmi, którzy pojawili się w punkcie całkowicie przeciwnym do bieguna północnego usytuowanego na kontynencie Antarktycznym.Rocznicę tę świętowało 14 grudnia wiele osób, w obecności pierwszego ministra norweskiego, Jensa Stoltenberga.

W dniu 14 grudnia 1911 roku, badacz Roald Amundsen doprowadził swoją ekipę do bieguna północnego, wyprzedzając zaledwie o miesiąc brytyjską ekspedycję Terra Nova, którą kierował oficer marynarki królewskiej, Robert Falcon Scott i która osiągnęła punkt najbardziej południowy na powierzchni ziemi w dniu 12 stycznia 2012 roku.

W drodze powrotnej, wszyscy członkowie wyprawy brytyjskiej stracili życie, padając ofiarą ogromnego zimna, głodu oraz zmęczenia.

Sto lat później, premier norweski świętował zwycięską wyprawę u boku setek osób, podróżników i naukowców, jak donosi Agence France Presse.


Jesteśmy tu, aby świętować jedną z największych wypraw w historii ludzkości, stwierdził pierwszy minister norweski, Jens Stoltenberg, który był drugim w historii szefem rządu, który udal się na biegun południowy. Pierwszy raz dokonała tego premier nowozelandzka, pani Helen Clark w 2007 roku.

Ta celebracja podbicia bieguna południowego, w czasie której odsłonięto lodowy pomnik Amundsena, zaznaczona została przez zagrożenie, które ciąży nad tym regionem oraz resztą świata: ocieplenie klimatyczne.

Jesteśmy tutaj, aby podkreślić znaczenie tego lodowego kontynentu w pracach, które mają na celu zrozumienie ocieplenia klimatycznego naszej planety, powiedział pierwszy minister norweski.

W ostatnich latach, kontynent ten zmienia się znacznie szybciej niż kiedykolwiek, w ciągu ostatnich ośmiuset lat. Utrata pokrywy lodowej na Antarktyce może mieć dramatyczne konsekwencje dla całego świata. Topnienie lodu w tym regionie powoduje bowiem podnoszenie poziomu mórz na całym świecie i grozi zatopieniem wielu miast wybudowanych na wybrzeżach, a także wielu małych wyspiarskich państw.

Komentarze do: Sto lat temu, Amundsen dotarł do bieguna południowego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz