Szukaj

Statyny powiązane ze zmniejszeniem ryzyka raka wątroby

Podziel się
Komentarze0

Ludzie chorzy na zapalenie wątroby typu C są mniej zagrożeni zachorowaniem na raka wątroby, jeśli przyjmują statyny, czyli środki zmniejszające poziom cholesterolu, jak sugerują nowe badania przeprowadzone w Tajwanie. Prace te nie dowodzą jednak, że statyny zapobiegają rakowi, a naukowiec niezwiązany z tym projektem twierdzi, że nie jest to wystarczający powód, aby zalecać zażywanie tych leków wyłącznie w celu zapobiegania rakowi wątroby.Poprzednie badania doprowadziły do niejasnych i sprzecznych konkluzji dotyczących przeciwnowotworowych właściwości statyn, zauważyli naukowcy.

- Obserwacje rzeczywiście sugerują znaczącą redukcję prawdopodobieństwa wystąpienia raka wątroby wśród pacjentów z chronicznymi chorobami wątroby, którzy zażywają statyny - stwierdził dr Hashem El-Serag z Baylor College of Medicine. - Badania te, przeprowadzane na różnych grupach pacjentów w celu zaobserwowania, u których rozwinie się rak, nie są jednak w stanie udowodnić istnienia ciągu przyczynowo - skutkowego.

- Minusem badań opartych na obserwacji, a dotyczy to również tego badania, jest to, że nie są one losowe. A decyzja, czy podawać statyny danemu pacjentowi choremu na zapalenie wątroby typu C, może zależeć - ale nie musi - od czynników mających wiele wspólnego ze stopniem zaawansowania choroby - powiedział dr El-Serag.

Do swoich badań, dr Pau-Chung Chen z National Taiwan University College of Public Health w Taipei oraz jego współpracownicy użyli danych na temat 261 000 ludzi chorych na zapalenie wątroby typu C, zbieranych od 1999 do 2010 roku. W tym okresie, ponad 13% z nich zażywało statyny.

U 28 000 ludzi został zdiagnozowany rak wątroby do 2011 roku. Co przekłada się na diagnozę raka u 1% pacjentów chorych na zapalenie wątroby typu C każdego roku.

Po przeanalizowaniu wieku, płci oraz zachorowań na inne choroby wśród pacjentów, tajwańscy naukowcy odkryli, że ci, którzy zażywali statyny, mieli o połowę mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na raka w porównaniu do tych, którzy ich nie zażywali.Wyższe dawki statyn, tak samo jak długoterminowe zażywanie, są połączone z szybszym spadkiem prawdopodobieństwa zachorowania na raka, zgodnie z wynikami badań opublikowanymi w Journal of Clinical Oncology.

Naukowcy utrzymują, że statyny mogą zapobiegać replikowaniu wirusa zapalenia wątroby typu C lub spowolnić rozwój złośliwych komórek. Nie mogą jednak potwierdzić, ze leki statynowe w pełni uchronią przed zachorowaniem na raka wątroby.

Ograniczeniem w tym badaniu było to, że naukowcy nie mogli zbadać innych czynników zdrowotnych, które również mogły mieć wpływ na ryzyko zachorowania na raka wątroby, takich jak waga, alkohol, papierosy.

Dr Chen stwierdził, że potrzebne jest dodatkowe badanie, w którym ludzie z zapaleniem wątroby typu C będą zażywać statyny lub nie. Takie randomizowane prace pomogą skonkretyzować efekt statyn u pacjentów.

W samych Stanach Zjednoczonych, ponad 3,2 miliona ludzi jest chorych na zapalenie wątroby typu C, które jest rozprzestrzeniane poprzez kontakt z zakażoną krwią. Choroba ta zwiększa ryzyko zachorowania na raka wątroby dwudziestokrotnie. 

National Cancer Institute twierdzi, że rak wątroby zostanie zdiagnozowany 30 640 u Amerykanów w 2013 roku, a u 21 670 będą to zachorowania śmiertelne.

Naukowcy nie znaleźli powiązania między statynami a jakimikolwiek skutkami ubocznymi i komplikacjami.

- Jesteśmy przekonani, że statyny nie szkodzą pacjentom z chorobą wątroby - stwierdził dr Chen.

- Do niedawna - twierdzi dr El-Serag - wielu lekarzy obawiało się przepisywania statyn ludziom z chorobą wątroby, wierząc, że może to spowodować komplikacje związane z wątrobą. Teraźniejsze badania rozwiewają te obawy. Nadal jednak nie będę doradzał przepisywania statyn tylko dla zmniejszenia ryzyka wystąpienia raka wątroby.

 

 

 


 

Komentarze do: Statyny powiązane ze zmniejszeniem ryzyka raka wątroby

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz