Szukaj

Statyny a ludzka energia

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania naukowców sugerują, że statyny – grupa leków stosowanych w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi – mogą wpływać na ograniczenie pokładów ludzkiej energii. Specjaliści twierdzą, że efekt uboczny stosowania leków statynowych dotyczy szczególnie kobiet. Oszacowano bowiem, że na 10 pań zażywających lek o nazwie simvastatin, aż 4 z nich miało o wiele mniej energii i było bardziej zmęczonych podczas wysiłku fizycznego.Dr Beatrice Golomb, która prowadziła badania, potwierdziła, że stosunkowo wielu pacjentów zaczęło odczuwać zmęczenie po rozpoczęciu terapii z wykorzystaniem statyn.

Wpływające na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi statyny uważane są generalnie za leki bardzo bezpieczne, ale wiadomo, że medykamenty te powodowały u niektórych pacjentów bóle mięśni oraz stawów.

Jeden z ekspertów ostrzega jednak, aby nie rezygnować z zażywania statyn bez konsultacji ze swoim lekarzem.

Dr Kausik Ray, który prowadził badania nad zapobieganiem chorobom serca, przypomina natomiast, że zmęczenie jest stanem odwracalnym, więc skutek uboczny zażywania statyn nie jest skutkiem śmiertelnym, a co za tym idzie, nie należy ostrzeżeń co do zażywania statyn brać zbyt poważnie.


Ray stwierdził także, że odczuwanie zmęczenia przez pacjentów, którym aplikowano statyny, wystąpiło tylko w niektórych przypadkach, więc nie jest to powszechnym problemem.

Ale Beatrice Golomb, z jednego z amerykańskich uniwersytetów, zwraca uwagę, że nie wszyscy lekarze łączą skargi pacjentów na odczuwanie przez nich znużenia z zażywaniem statyn, więc statystyki o wadach tej grupy leków mogą być znacznie zaniżone.

Aby udowodnić tezę o ujemnych skutkach zażywania statyn, dr Golomb wraz ze swoimi współpracownikami wykonała testy na grupie 1000 mężczyzn i kobiet, którym przez pół roku podawano albo jeden z leków należących do grupy statyn, czyli Zocor, albo statynę zwaną pravastatinem.

Badania wykazały, że 15% zażywających statyny czuło się dużo bardziej zmęczonymi, zarówno ogólnie, jak i podczas wzmożonego wysiłku fizycznego.

Stwierdzono, że efekt ten należy przypisać obu rodzajom aplikowanych leków oraz, że uczucie zmęczenia było szczególnie mocno odczuwane przez kobiety.red. Iwona Trojan

Komentarze do: Statyny a ludzka energia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz