Szukaj

Stany Zjednoczone: przeciwbólowe opiaty powodują wiele zgonów

Podziel się
Komentarze0

Według amerykańskich władz sanitarnych, liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem przeciwbólowych opiatów, przepisywanych przez lekarzy, potroiła się w ciągu dziesięciu ostatnich lat. Liczba ta przekracza dziś liczbę zgonów spowodowanych przez kokainę i heroinę.Jak podaje badanie przeprowadzone przez centra CDC (centra kontroli i prewencji chorób), blisko 15 000 osób zmarło w 2008 roku z powodu przedawkowania opiatowego leku przeciwbólowego. Tytułem porównania, liczba zgonów z tego powodu była blisko cztery razy mniejsza w 1999 roku – 4 000.

Ten wzrost śmiertelności spowodowanej nadużywaniem przeciwólowych opiatów stał się prawdziwą epidemią, ubolewał Thomas Frieden, dyrektor CDC. Te leki przeciwbólowe, które są w rzeczywistości lekami narkotycznymi, przepisywane są przez lekarzy.

W rzeczywistości, wielką częścią problemu jest używanie tych leków w celach nieterapeutycznych, a przypomnijmy, że są one normalnie dostępne tylko na receptę, mówi Thomas Frieden. Problem ten zawdzięczamy kilku nieodpowiedzialnym lekarzom, dodał jeszcze specjalista.


Statystyki pokazują, że każdego dnia umiera 40 Amerykanów z powodu przedawkowania tych leków, czyli więcej niż z powodu przedawkowania heroiny i kokainy. W 2010 roku, około 12 milionów Amerykanów w wieku 12 lat i więcej zażywało leki przeciwbólowe na receptę z powodów niemedycznych, podkreślają jeszcze centra CDC.

Ilość przepisywanych leków tego rodzaju była tak duża, w 2010 roku, że każdy dorosły Amerykanin mógłby je zażywać przez cały miesiąc bez przerwy.

Kary dla nieodpowiedzialnych lekarzy?

Ciągle według badania CDC, w 2009 roku, blisko połowa wizyt na oddziałach ratunkowych szpitali wynikała z nieterapeutycznego posługiwania się tymi lekami.

Przedawkowanie przeciwbólowych opiatów kosztuje Stany Zjednoczone 72,5 miliarda dolarów rocznie. Mężczyźni są znacznie liczniejsi niż kobiety, jeśli chodzi o przedawkowanie i śmierć związaną z tymi lekami. Tak samo, dotyczy to również dorosłych w wieku od 35 lat do 54 lat.

Dzisiaj, władze sanitarne przewidują całą serię działań mających wyjaśnić ten fenomen i proszą społeczność lekarską o wyciąganie sankcji karnych, w każdym stanie, wobec wszystkich lekarzy, którzy przepisują tego typu leki w sposób nieusprawiedliwiony.

Komentarze do: Stany Zjednoczone: przeciwbólowe opiaty powodują wiele zgonów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz